ÉTERICKÉ OLEJE NOBILIS TILIA II. ČÁST

V dnešním článku se podíváme blíž na jednotlivé éterické oleje, které najdete jako karty - Vůně v obrazech od Nobilis Tilia ve formě Mandal. Nejprve si řekneme, jak můžeme éterické oleje používat a pak už se budeme věnovat konkrétním ÉO.Jak lze éterické oleje využít?

Inhalace
Toto je asi jedna z nejznámější cest, jak si užít aromaterapii, a to do aroma-lampiček nebo lépe do aroma-difuzérů, kdy nedochází k přepalování nebo přílišnému zahřátí ÉO. Navíc aroma-difuzéry jsou i díky nepoužívání svíček ekonomičtější i ekologičtější (odpadá rozhodování, jaký knot by měly svíčky mít nebo z jakého materiálu jsou vyrobené svíčky samotné atd.). A naplno si takto vychutnáte to nejlepší z ÉO.

Inhalace může být i přes inhalační tyčinky, které můžete mít všude sebou nebo inhalovat úplně obyčejně přes kapesníčky. Nedoporučuje se inhalace přímo z lahvičky, jelikož tak vystavujete oxidaci celý obsah zbytečně dlouhou dobu a urychlujete tím jeho „degradaci“.

Inhalací se dostávají éterické oleje do těla velmi rychle a ovlivňují náš psychický i fyzický stav. Proto i při inhalaci musíme dbát na to pro koho je aromaterapie určena, kdo je s vámi v místnosti, kde máme aroma-difuzér... Rozdílné ÉO budete vybírat pro malé děti, miminka, těhotné ženy, astmatiky apod.

Masáže, kosmetika – aplikace přes pokožku
Takto se s aromaterapií setkali už asi všichni milovníci přírodní kosmetiky. Většina přírodní kosmetiky obsahuje éterické oleje ať už ve formě jejich částí v konzervaci či „doladění“ parfemace (Geraniol, Linalool atd.) nebo vyloženě jako celé éterické oleje, které mají zlepšit stav pokožky (Tea tree, Citron apod.). Éterické oleje nemají pouze vliv na vůni produktu, na jeho konzervaci nebo na naši psychiku, ale samozřejmě také na pokožku jako takovou. Například je známo, že na akné je ideální Levandule, Tea tree a mnoho dalších. Masáží můžeme ovlivnit lepší hojení namožených svalů, navodit lepší spánek nebo ovlivnit otoky apod. Takže aplikací přes pokožku můžeme ovlivnit nejen její vzhled, ale také při použití správné koncentrace i náš zdravotní stav.

Do kategorie vstřebávání přes pokožku patří také koupele, obklady či zábaly. Je nutno brát v potaz, že pokud ÉO používáme do vody – je nezbytné nejprve je rozpustit například v hydrofilním oleji, medu, tučném mléku či ještě lépe ve smetaně atd. Olejíčky totiž nejsou rozpustné pouze ve vodě, zůstaly by na povrchu vody v kapičkách a takto přišly s pokožkou do kontaktu v neředěném stavu a mohou vyvolat alergii, podráždění atd.

Vnitřní užití
Upřímně toto nedoporučuji, ÉO jsou silně konvertované látky a musíte přesně vědět jakou koncentraci použít a co to udělá ve vašem těle za reakci. Dále také to jak ÉO zareaguje v kombinaci s léky, které berete. Další proměnné jsou - věk, celkový zdravotní stav, zda jste po nemoci či před zákrokem atd. Není to zrovna jednoduchá disciplína, a i mnozí zkušení aromaterapeuté si toto nedovolí doporučit, natož abychom experimentovali sami doma se základními znalostmi ÉO. Proto volte raději jemnější formu léčby viz tipy výše.

Ředění, koncentrace
Ohledně ředění je vždy nutné rozmyslet si jakou metodou chcete ÉO používat, pro koho jsou určené – jiné ředění bude pro novorozené miminko, jiné pro dítě větší, dospělého, těhotnou ženu nebo osobu po nemoci apod. Podle toho vybíráme ředění, a i nosnou látku v které budeme olejíček ředit. Pro tyto účely doporučuji prostudovat si literaturu zabývající se aromaterapií.

Jednotlivé éterické oleje:

Jedná se o základní informaci o jednotlivých ÉO, pro hlubší pochopení rozhodně doporučuji zakoupit knihy o aromaterapii či absolvovat semináře/kurzy. Éterické oleje můžete zakoupit zde.


Tea Tree (Melaleuca Alternifolia Leaf Oil)
Vůně Tea tree je silná, dřevitá, ostrá a opravdu typická pro tento ÉO. Myslím, že kdo ho zná potvrdí, že si tohle aroma s jiným nespletete. Vůně je taková „léčivá“ a rozhodně není příjemná všem. Ale být "voňavý" není jeho úkol. Tea tree je cenný pro své účinky na naše zdraví i pokožku. Je antibakteriální, pomáhá urychlovat hojení, a to hlavně zánětlivého charakteru a hojně se využívá i do repelentů. Z aroma terapeutického efektu má zklidnit a zlepšit soustředění. V oblasti zdraví se nejvíce používá při onemocnění dýchacích cest, angínách, chřipkách či mykózách.
Typ pleti: převážně smíšená, normální, mastná, aknózní, ekzémy, lupy, mastné vlasy…

Ylang-ylang (Cananga odorata var. Genuina)
Vůně ylang-ylang je silnější, exotická, těžká a vyloženě ženská vůně. Taková hřejivá. U tohoto ÉO si opravdu dávejte pozor na koncentraci, při příliš vysoké dávce vám může být až na zvracení nebo vás může začít bolet hlava. Na někoho má tato vůně dokonce afrodiziakální účinky. Doporučuje se hlavně při nespavosti, vysokém tlaku, depresích a potížích s hormonálním systémem. Na pokožku má zklidňující efekt, reguluje tvorbu mazu, hojí akné a různé záněty. Zmírňuje zarudnutí.
Typ pleti: především mastná, smíšená, aknózní, plet podrážděnou, zralá pleť...


Máta peprná (MENTHA PIPERITA)
Aroma máty je silné, svěží a takové fresh/bylinné. Za mě velmi osvěžující éterický olejíček a ideální na letní období. Ale také zde je velmi důležité dodržet koncentraci. Velmi se využívá při problémech s dýchacím nebo zažívacím ústrojím. Máta je silně antiseptická, protizánětlivá a pomáhá tišit bolest hlavy. Také se využívá v repelentech. Má chladivý efekt na pokožku, kde je velmi účinná v hojení zánětů, akné, na mastnou pleť nebo lupy. Její aromaterapeutický efekt je hlavně osvěžit, povzbudit a koncertovat myšlenky.
Typ pleti: mastná, aknózní, mastné vlasy, lupy, záněty...

Levandule lékařská (LAVANDULA ANGUSTIFOLIA)
Aroma levandule je lehce odlišné podle toho, o jaký druh se jedná, ale typické levandulové aroma je těžší, bylinné a hřejivé. Je známá hlavně pro své silné zklidňující účinky, a to i na alergie či hmyzí bodnutí. Využívá se v repelentech. Na pokožku má silně hojivé a protizánětlivé účinky. Snižuje krevní tlak a je dokonce i silně antibakteriální. Z aromaterapeutických efektů je určitě třeba zmínit pomoc při depresích, zlepšení nálady a anti-stresové účinky. A je navíc vhodná pro všechny typy pleti.
Typ pleti: pro všechny typy pleti, na lupy, pro všechny typy vlasů...Kadidlo (BOSWELLIA SACRA)
Vůně kadidla je velmi zajímavá, jelikož se jedná o ÉO z pryskyřice, takže je vůně hřejivá, balzámová, sladká a dřevitá. Používá se v kosmetice hlavně v přípravcích pro zralou pleť. Zlepšuje cirkulaci krve, okysličení, napomáhá hojení a urychluje i hojení jizviček. Je antibakteriální. Pomáhá čistit vzduch a z aromaterapeutického hlediska výrazně zklidňuje, napomáhá meditaci a uvolnění. Pro zdraví má efekt převážně na záněty, močové cesty a dýchací ústrojí.
Typ pleti: Zralá, normální, smíšená, mastná, pokožka s jizvičkami, strie, mastné vlasy...

Grapefruit (CITRUS PARADISI)
Grapefruit voní krásně svěže s lehkým hořkým podtónem. Využívá se hlavně pro jeho antibakteriální, dezinfekční a protiplísňové účinky. Aromaterapeuticky působí na zlepšení nálady, při migrénách, depresích. Využívá se pro masáže na „rozpohybování“ lymfy, při otocích nebo na pokožku postiženou celulitidou. Skvělý je i na hojení akné, zánětů, ale také na ekzémy. Jako u většiny citrusů i tady opatrně v letních měsících, je fototoxický.
Typ pleti: mastná, smíšená, akné, ekzémy, celulitida, mastné vlasy...GERÁNIUM (PELARGONIUM GRAVEOLENS)
Geránium je velmi známé a hojně používané pro vůni připomínající růže, na rozdíl od ÉO růže, je geránium silnější, více dřevité a hřejivé. Už méně se o gerániu ví, že je protizánětlivé, antibakteriální a urychluje hojení. Dokonce je i protiplísňové, proto se v kosmetice využívá i jako konzervant. Pomáhá hojit jizvy i akné. Je vhodný pro všechny typy pleti, jelikož harmonizuje mazotok, ať už ho je nadbytek nebo nedostatek. Vynikající je na lupy nebo při padání vlasů. Vliv na zdraví má především na hormonální systém, ženské ústrojí nebo třeba nespavost. Reguluje nadměrné zadržování vody, takže je ideální na otoky. A jaký má vliv na naši duši? Dokáže nám navrátit lepší náladu, je antistresový a zklidňuje.
Typ pleti: Pro všechny typy pleti, lupy, celulitida, strie, otoky...


Eukalyptus
Má silné kafrové a svěží aroma, díky kterému podporuje správnou funkci dýchacího systému – přináší tedy úlevu při nachlazení, chřipce, angínách, zápalu plic apod. Je protizánětlivý, a tak se není čemu divit, že pomáhá hojit záněty i akné. Pokožku pomáhá prokrvit a pocitově ji ochlazuje, je tedy vhodný na masáž zatuhlých svalů, při revmatismu nebo na lokální snížení bolesti. Má silné dezinfekční účinky. Využívá se také jako repelent. Aromaterapeutický efekt je hlavně na bázi dodání energie, soustředění a osvěžení.
Typ pleti: akné, mastná pleť, ztuhlé svaly, bolesti kloubů či svalů...CITRONÍK PRAVÝ (CITRUS LIMON)
Aroma Citronu asi netřeba představovat, je svěží, kyselé a nemá tak silný hořký podtón jako Grapefruit. Je ale stejně jako on fototoxický, tak opatrně v létě. Citron je vhodný pro všechny typy pleti, ale záleží na koncentraci. Ideální je na pokožku se sklonem k praskání žilek, metliček nebo vyloženě i při křečových žilách. Reguluje otoky, mazotok a pokožku lehounce zesvětluje. Ideální i na jizvičky, celulitidu a otoky. Aromaterapeutický efekt je zlepšení nálady, osvěžení a dodání energie.
Typ pleti: všechny typy pleti, lupy, celulitida, strie a jizvičky jako takové...

Na co zmíněné oleje používáte Vy a jaké z nich máte nejraději?

Komentáře

Oblíbené příspěvky