Éterické oleje Nobilis Tilia I. Část

Předem bych chtěla ujasnit co to vlastně jsou ty éterické oleje a jak poznat kvalitní éterický olej (ÉO). Jak je používat a na co si dát pozor.


Co jsou Éterické oleje?
Éterické oleje jsou těkavé vonné látky, které se získávají destilací či lisováním za studena z rostlinného materiálu (květy, kůra, pryskyřice, větvičky apod.). Mohou být i synteticky vyráběné, ale ty pak kromě vůně nemají žádný jiný účinek, na rozdíl od čistě rostlinných ÉO, které nejen, že voní, ale mají mnoho terapeutických účinků na naše tělo i psychiku. Vhodnými ÉO tak můžeme ovlivnit nejen stav pleti, ale také naše emoce, psychiku a zdraví jako takové. Je nutné brát v potaz to, že jsou to koncentrované látky, to znamená, že drtivou většinu ÉO nesmíte používat na pokožku v neředěném stavu – ředíme například v rostlinných olejích, medu, v octu, tučném mléce apod. Pozor, nejsou rozpustné v samotné vodě či základu na bázi vody. Při ředění tedy myslíme na to, jaký druh éterického oleje máme, na to, jak ho chceme použít a na náš věk a aktuální zdravotní stav a podle toho volíme koncentraci. Tyto tipy/pravidla pro ředění najdete v literatuře pod kategorií Aromaterapie, u jednotlivých kvalitních výrobců ÉO a nebo na internetu u aroma-terapeutů.

Jak poznám kvalitní éterický olej?
To, že se jedná o 100% čistý přírodní olej poznáte jednat na ceně, podezřele levné kousky si pořádně prověřte na netu, v recenzích apod. Já osobně doporučuji používat prověřené značky, které mají certifikaci, zvláště u takto velmi účinných látek jako jsou ÉO nebo alespoň značky s dlouholetou tradicí. U nás jsou takovými značkami například Nobilis Tilia, Original Atok a v zahraniční je ještě větší výběr. Na lahvičce byste měli mít český i latinský název rostliny z které je ÉO získané, vždy tu musí být i země původu, šarže a datum expirace. Dále také název výrobce či distributora a ideálně pokud zvolíte i certifikovanou značku, tak logo příslušné organizace.

Co jsou směsi Éterických olejů?
Směsi ÉO jsou již namíchané éterické oleje, dle toho, jaký mají mít účinek nebo jak má výchozí kompozice vonět. Zde už nevyužíváte sílu jedné rostliny, ale hned několika za účelem dosažení ještě komplexnějšího účinku nebo jen zajímavějšího aroma. Toto je asi nejsnazší využití kombinování ÉO, pokud se v aromaterapii sami nevyznáte a nechcete používat pouze jednodruhové éterické olejíčky. Za mě je však zajímavější a důležitější seznámit se s jednotlivými vůněmi, najít si pro sebe to pravé a tyto směsi mít jen jako doplněk. Ale to už je čistě na vás, kvalita takto namíchávaných není horší či lepší než jednodruhové ÉO.

A teď už k samotné recenzi, dnes Vám chci představit ÉO od aromaterapeutické firmy Nobilis Tilia a jejich krásné Vůně v Obrazech, které jsem dostala jako dáreček od Míši z e-shopu Krásná každý den, odkud mám i tyto éterické oleje.

Vůně v obrazech
Jedná se o překrásné harmonizační karty ÉO, které jsou velmi úchvatně výtvarně zpracované Lenkou Losertovou do obrazu Mandal symbolizující jednotlivé éterické olejíčky. Texty k jednotlivým kartám vytvořila zkušená aromaterapeutka Martina Hanzlíková. Karty jsou skvělým dárkem pro všechny milovníky aromaterapie ať už pro zkušené nebo začátečníky. A mohou posloužit i jako pomůckou k meditaci.Jako první si představíme dvě směsi, které jsem si pro začátek pro sebe jen dle popisu na netu vybrala – jedná se o Dotek jara a Radost ze života. Obě mají krásný název, který mě upoutal a těšila jsem se, jak budou vonět až mi přijdou domů. Obě směsi můžete používat do aroma lampičky, aroma difuzéru nebo do kosmetiky (oleje, krémy atd.).

Dotek Jara
Jedná se o směs, která má mít svěží jarní vůni a používá se k osvěžení, relaxaci a zlepšení nálady. Má pomoci od emocí jako jsou hněv, stres a frustrace. A to se hodí vždy ne? Ve složení najdete Grapefruit, který mám víc než ráda pro jeho neodolatelnou svěží nahořklou vůni. Dále harmonizační Mandarinku a vše je doladěno Růžovým dřevem, které je dobré třeba i na migrény. A na konci zde najdete části přírodních olejů, které dotváří jedinečnou vůni – Geraniol, Linalool, Limonene a Citral, ty zde nejsou ani tak pro konzervaci jako spíše pro dotvoření charakteristické vůně této směsi. A jak mi směs voní? Dotek jara je opravdu velmi svěží vůně citrusů s hořkým podtónem dřeva, které celé směsi dává i malinko květinový podtón. Sama bych vůni popsala jako veselou, hravou a jakoby travnatou, přírodní, takovou fresh. Určitě se jedná o unisex vůni, takže se jí nemusíte bát dát ani jako bytovou vůni pro celou rodinu.

Hodnocení: 9/10 (individuální hodnocení pro to jak vnímám vůni já)
Hodnocení kvality: 10/10Radost ze života
Tato směs má výrazně zklidnit psychiku, uvolnit tvořivost a intuici. Ideální při strachu, depresi či napětí. Má přinášet radost a lepší náladu. A najdeme Pomeranč sladký, který je jedním z nejpozitivnějších citrusových vůní proti depresi. Podmanivý jasmín a dále už jen části ÉO pro dotvoření vůně. A tohle je tak úchvatná kompozice.... to je přesně směs pro mě, ten jasmín je tu tak nádherný…prostě dokonalost. Určitě se za mě už nejedná o unisex vůni, ale díky jasmínu o dost ženskou záležitost. Aroma je určitě těžší, podmanivější, hřejivé až meditační. Velmi ženské a afrodiziakální.

Hodnocení pro mě:10/10
Hodnocení kvality: 10/10

A jakou směs byste mi doporučily příště vyzkoušet?

Komentáře

  1. Konečne otázka na konci článku, teším sa :) Nuž tak ja používam hlavne levanduľu pre lepší spánok. Ďalej Peči pri migrene, tá funguje kedy ako. Pri PMS veľmi nie, inak však zaberá. Tiež mám tieto od Nobilis Tilia a ešte od našej slovenskej značky Hanus.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. :)))) Hanus značku neznám, děkuji za tip, jdu na ní hned kouknout. V poslední době jsem si hodně oblíbila Citron a Mátu :) A také nově Hřebíček.

      Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky