Potřebuji oční krém?

Nedávno jsem se Vás na Instagramu ptala, zda používá nebo nepožíváte oční krém…a i když hlasování bylo nakonec ve prospěch – Pravidelného používání očních přípravků, přišlo mi množství zpráv proč byste měli používat oční krém, zda to je nutné, že vám to přijde jako zbytečné utrácení a nebo zda můžete používat běžný denní krém. Proto jsem se rozhodla sepsat odpovědi do článku. Je to praktičtější než jednotlivě odpovídat do zpráv a myslím, že je to víc než opomíjené téma.V čem se liší pokožka očního okolí? 

Pokožka v okolí očí je:

 1. Pokožka je tenčí než na zbytku obličeje, a to každá z jednotlivých pěti vrstev. 
 2. Je zde mnohem menší tuková vrstva, která by chránila kůži očního okolí. 
 3. Mazové žlázky jsou tu mnohem méně zastoupené. Jsou navázané na řasy a obočí, takže hydrolipidový film je zde mnohem méně "odolný" než například na tvářích nebo bradě. 
 4. V oblasti očí je kruhový sval, který zajišťuje mrkání, otvírání a zavírání víček a to defacto neustále. Zamyslete se nad tím kolikrát za den mrknete a jak moc používáme nevědomky i vědomky mimiku očí…myslím, že číslo, kolikrát je oční sval v pohybu bychom si ani netroufli odhadnout. Jedná se tedy o velmi namáhanou oblast díky čemuž oční okolí stárne mnohem rychleji než zbytek obličeje. 
 5. Vrásky se tu objevují mnohem rychleji než kdekoliv jinde.
 6. Další zátěží je, pokud nosíte brýle nebo kontaktní čočky – vzniká tak jemné neustálé dráždění očí a celkově se zvyšuje námaha očí. 
 7. I různé alergie a ekzémy se mnohem hůře hojí právě v citlivé oblasti kolem očí. 
Jaké produkty jsou vhodné na oční okolí?

Kosmetiku, kterou používáme do citlivé oblasti očí, bychom měli vybírat podle věku a stavu naší pokožky. Vždy by se mělo jednat o jemnou a nedráždivou péči.
Navíc vše, co aplikujeme do očního okolí musí být testováno trošku jinak než běžné krémy, jelikož jsme velmi blízko oční sliznice a oku jako takovému. Z toho všeho vyplývá jednoznačný fakt, že je potřeba o tuto oblast pečovat – jinak, svědomitěji, častěji a hlavně šetrně.Potřebuji oční krém nebo mi stačí denní/noční krém?

Zde je to mnohem složitější, než by se na první pohled zdálo…Někdy je odpověď ano, stačí a jindy rozhodně ne!! Uvedeme si tedy pár příkladů...

Pokud máte pokožku kolem očí velmi citlivou – často slzíte, máte sklon k ekzémům, alergiím a málo co vám sedne, je odpověď jednoznačná - musíte mít speciální oční krém, který je pro extra citlivé oční okolí. Spousta firem dělá oční krémy například bez éterických olejů, s velmi jednoduchým složením apod. Vy byste opravdu měli používat vhodnou oční péči.

Pokud máte pleť aknózní, mastnou, smíšenou – rozhodně nepoužívejte krémy i na oční okolí! Vaše produkty jsou cíleně určené na hojení akné, pupínků, snížení mazotoku apod. Nejsou tedy vhodné do očního okolí, kde Vás žádný tento problém netrápí. Pokud budete takové produkty používat, dojde k urychlení procesu stárnutí pokožky, prohloubení vrásek, sklony k podráždění, ekzémům, přesušení apod. Vy rozhodně potřebujete speciální oční péči.

Pokud máte pleť suchou – a nemáte extra citlivé oční okolí, můžete vyzkoušet používat běžný krém i na oblast očního okolí. Neměl by být problém.

Pokud máte pleť normální, bez problémů – pokud jste mladá a netrápí vás ještě oční vrásky a nemáte citlivé oční okolí, můžete běžný denní krém používat i na oční okolí. Nicméně oční okolí stárne rychleji a je velmi pravděpodobné, že budete již potřebovat více anti-age oční produkt než na zbytek vašeho obličeje.

Máte zralou pokožku bez problémů - pokud nemáte extra citlivé oční okolí, můžete přípravky vyzkoušet bez problémů i do očního okolí. Celkově bojujete s projevy stárnutí pokožky i na obličeji, neměl by tedy být problém ani kolem očí. Nezapomínejte však, že zralá pokožka může být i mastná, aknózní, smíšená apod.


Mohu používat stejné sérum na oční okolí a zbytek obličeje?

Ano, většinou to není problém. Ovšem záleží jaké sérum máte namysli a zda se hodí do očního okolí. A samozřejmě je potřeba zhodnotit citlivost očního okolí. Séra, která nejsou primárně určena do této oblasti jsou vždy silnější, mají větší koncentraci látek a hrozí potencionální podráždění. Vždy je potřeba zhodnotit individuálně.

Stárnutí očního okolí

Co je potřeba si uvědomit je, že opravdu viditelněji/rychleji stárneme právě v oblasti očního okolí, je tedy jisté, že budete potřebovat mnohem dřív anti-age oční krém než anti-age krém na celý obličej. Proto je dobré zamyslet se nad tím, jak chcete „bojovat“ s časem.


Mimické vrásky

Co zmůžu s mimickými vráskami? Mimické vrásky jsou vrásky od pohybu, od smíchu, mračení apod. Tyto vrásky téměř kosmetikou nemůžeme ovlivnit, jelikož za ně mohou naše svaly nikoliv pokožka jako taková! Tyto vrásky můžeme zjemnit pravidelnými masážemi (krystaly, prsty, přístroji), používáním speciálních přístrojů doma nebo u kosmetičky, návštěvou dermatologa nebo estetického dermatologa, plastické operace. Kosmetikou ovlivníme jen to, jak bude pokožka, kde je mimická vráska vypadat.

Stařecké vrásky

Jsou vrásky, které se objevují postupně vzhledem k věku a ty již ovlivnit můžeme i kosmetikou. Cílené používání účinných látek oddaluje nebo zjemňuje výskyt jemných linek. Samozřejmě na ně má velký vliv masáž + všechny kroky zmíněné i u mimických vrásek. Zde je hlavně důležitá pravidelnost.


Kruhy pod očima

Kruhy může způsobovat mnoho faktorů – nadměrná pigmentace (kruhy spíše do černa/hněda/šeda – dají se ovlivnit kosmetikou, která obsahuje zesvětlující látky, ochranou při opalování, návštěvou dermatologa), geneticky daná tenkost a průsvitnost pokožky (nemůžeme ovlivnit jinak než u dermatologa - ale i zde je menší účinnost), onemocnění (můžeme ovlivnit zjištěním nemoci a snahou o návrat k plnému zdraví, plus trošku i kosmetikou, masážemi apod. záleží na onemocnění), nedostatek spánku (vhodná kosmetika, masáže a hlavně spánek), stárnutí (ubývání podkožního tuku, ochabování, praskání cévek – můžeme ovlivnit lehce kosmetikou, masážemi, estetickou medicínou, dermatologem atd.).


Otoky kolem očí

Zde je hlavním problémem zadržování vody či nějaké onemocnění. Obojí má hlubší příčinu, kterou musíme odstranit. Kosmetika může pomoci lepší cirkulaci krve, tím pádem lepšímu okysličování a existují i účinné látky na zmírnění otoků. Určitě je fajn oční kosmetiku uchovávat v lednici, čímž zmírníme otoky. Skvělé jsou masáže, lymfodrenáže apod.Od kdy používat oční krém?

Už jste si přečetli, že oční okolí si pauzu od práce nedává. Tím pádem, čí dříve tím lépe, jakmile dívka začíná pečovat o celý obličej, měla by zařadit i nenároční oční krém, které se mění podle potřeby a věku. Ideálně tedy od 12-15 let, kdy většinou dívky začínají s péčí o pleť. Čím dříve a pravidelnější začneme tím méně vrásek budeme ve zralém věku mít.


Jsou nutné oční masky?

Nejsou, jedná se o nadstandardní péči, která se sice velmi vyplácí, ale nutná není. Větší efekt má pravidelnost v denní a večerní rutině. Oční masky mají, ale hezčí okamžitý efekt, osvěží a dokáží rychleji pomoc s otoky. Ideální třeba před akcí apod.


Jak oční krém používat?

Vždy samozřejmě na čistou, odlíčenou pokožku, a to 2x denně, ráno i večer. 

 • Pokožku ošetříme hydrolátem (nikdy ne tonikum s alkoholem), použijeme sérum a poté oční krém/olejíček. 
Sérum se vždy používá pod krém či olej, je na bázi tekutějších ingrediencí a má se velmi rychle vsáknout do pokožky, ale samo o sobě nevytvoří ochranu, je tedy nutný krém/olej/balzám.
Zda budete nebo nebudete používat sérum je samozřejmě čistě na vás a na efektu jakého chcete docílit. Všechny produkty, které používáme do očního okolí dáváme v minimálním množství, aby se stačily vstřebat. Nikdy nepoužíváme pouze oleje nebo „bezvodné“ balzámy, za čas bude oční okolí dehydratované a vrásky horší! Vždy je střídáme s krémy nebo pod ně dáváme hydratační séra. A ne,bohužel nestačí jen hydrolát - ten sice zlepšuje vstřebávání, ale uzamkne v pokožce minimum vody!

Nikdy pokožku v očním okolí nevytaháváme, pracujeme jemně. Můžeme aplikovat směrem dovnitř (zpevňující pohyb) nebo směrem ven (pomáháme lymfě) / či oba pohyby kombinovat.


Doufám, že Vám dnešní článek/návod zodpověděl všechny otázky a udělal ve věcech trošku jasno. V případě dotazů mě neváhejte kontaktovat klidně i přes email nebo sem do komentářů. A budu ráda za tipy na Vaší oblíbenou kosmetiku do oblasti očního okolí.

Komentáře

 1. Oční krém používám snad od 20, jinak mám kruhy. Navíc pleť mám teď citlivou, suchou a dělá se mi z alergie ekzém a i u očí, které mi furt slzí, takže mažu pořád.
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to naprosto chválím poctivou péči :) A držím pěsti, aby se pleť co nejdříve uklidnila, ekzém kolem očí je pěkná potvora odolná :(

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky