Slunce, opalování, vitamín D a naše imunita

Dnešní článek bude trochu náročnější, víc na zamyšlení a rozhodně z kategorie zdraví. O vitamín D se zajímám již velmi dlouho , cca od doby kdy paní Prof. RNDr. Anna Strunecká , DrSc. vydala svou knihu Doba jedová ,kde se zabývá i tímto tématem. Od té doby jsem přečetla hodně článků, knih a rozhovorů na toto téma a já osobně zastávám názor , že vitamínu D potřebujeme v daleko větším množství než se doposud ve starých učebnicích a denních dávkách uvádělo a logicky tedy v naší zeměpisné šířce ,trpí většina lidí jeho nedostatkem.

Ale předem upozorňuji, že nejsem dermatolog, lékař ani vědec, řídím se svým vlastním rozumem, úsudkem a tak by měl činit každý koho jeho vlastní zdraví nebo zdraví nejbližších zajímá. V tomto článku se dozvíte co to vlastně vitamín D je, proč ho naše tělo potřebuje a jak si ho samo vyrábí, co způsobuje nedostatek a jak si vitamín D doplnit. Dále Vám doporučím stránky kde naleznete různé infromace, knihy nebo videa abyste si udělali svůj názor a zjistili jakou dávku zrovna vy potřebujete a v neposlední řadě ve spolupráci s eshopem Lekarna.cz doporučím i některé doplňky stravy s tímto vitamínem. Rozhodně tento článek nevzniká jako nějaké PR, reklama apod. , jedná se o článek,který plánuji velmi dlouho , je to podle mě téma málo zmiňované na blozích a v magazínech, rozhodně téma na hlubší zamyšlení. Já osobně vitamín D3 beru delší dobu a vyzkoušela jsem zatím pouze jednu značku a přišlo mi krátkozraké vám doporučit pouze jeden tip,když na trhu je několik podobných,které mi dle popisu přijdou též kvalitní, takže jsem kontaktovala Zuzanku z Lekarna.cz a na toto téma jsme si vyměnily pár emailů, jí toto téma nadchlo a nechala mi volnou ruku pro výběr doplňků,které bych ráda vyzkoušela ,abych mohla doporučit zda ano nebo ne. Takže výběr toho co doporučím je svědomitý a nikdo mě do ničeho netlačil, takže doufám, že pro Vás tento článek s tipy bude víc než užitečný a pomůže Vám zlepšit imunitu nebo minimálně rozšířit obzory ohledně doplňků stravy.


Slunce, historie a současnost
Toto téma mluví samo za sebe...aneb podle mě ne vždy jdeme dobou kupředu a k zlepšování lidského zdraví..občas to chce zapojit selský zdraví rozum,ale nebudeme předbíhat.

Dříve bylo Slunce považováno za něco bez čeho by na Zemi nemohl být život, v některých kulturách bylo uctíváno jako Bůh a byly mu prokazovány různé pocty a bylo oslavováno. Všem je nevyvratitelně jasné, že bez Slunce by vše zemřelo včetně nás. Slunce poskytuje teplo, energii a rostliny ho potřebují k životu, ty zase zvířata a mi potřebujeme obojí, takže ano bez Slunce by na naší planetě nebyl život. O to víc mě šokuje a překvapuje jak v dnešní moderní civilizaci považuje mnoho lidí, lékařů i vzdělaných vědců slunce za největší hrozbu, strašáka apod. Slunce nás vlastně "vraždí" rakovinou kůže za kterou samozřejmě může a měly bychom se mu co nejvíc vyhýbat! V dnešní době je totiž velmi snadné najít jednoho viníka, vidět černo-bíle a verdikt říct hned a hotovo, víc se nad tím nezamýšlet...ale ono to není tak snadné , ani sám život není černo-bílý, takže obvinit Slunce je prostě hloupost.

Například v staří Řekové či Římané uctívali Slunce jako zdroj života a energie,kterou bychom rozhodně měli využívat pro své zdraví, proto ty movitější stavěli na svých obydlích tzv. "solária"  a zabývali se ve velkém "helioterapiií", což je terapie sluncem/světlem. Určitě v té době nevěděli, že je tělu prospěšné kvůli vitamínu D,ale oni to nepotřebovali pojmenovat, stačilo jim pozorovat tělo a ducha.... viděli jak tělu prospívá slunce, zdravé opálení a moc dobře v této době znali vše co by člověk měl a neměl dělat pro dobrou kondici i zdraví. Tato doma vynikala péčí o tělo i ducha a to vycházeli čistě ze zdravého rozumu a pozorování co tělu dělá a nedělá dobře. Dnes máme věděcké studie, rozumíme kde čemu,ale zdraví rozum občas pomíjíme.

Berme si příklad ze zvířat, která slunce vyloženě vyhledávají a čerpají z něj potřebnou energii :) 

Dnes se nedoporučuje vystavovat se Slunci v poledních hodinách, co nejméně se opalovat, používat ochranné kosmetické přípravky s faktory, nosit brýle, klobouky, halit si těla co nejvíc do oblečení apod. Prostě Slunce je najednou místo Boha démonem. Prý může za rakovinu kůže a měli bychom s ním nakládat jako s jedem...No ok, rakovina kůže souvisí s UV záření ano, to je nevyvratitelný fakt...ale opravdu si myslíte, že Slunce je viník? Nejsme to my kdo si za to tak trochu může a sluneční záření je jen jeden z faktorů?

Jen se na chvilku zamysleme..dnes trávíme většinu pracovního dne zavření v budovách, alespoň většina lidí nepracuje venku,ale v kancelářích, obchodních centrech, prostě tam kam slunce jen tak nezasvítí a když tak přes skla a jinak jsme celý den pod umělým osvětlením, někdo 8 hodin jiní i 12 hodin denně. Ve svém volnu spousta lidí nemá čas nebo chuť jít na větší část dne ven, takže opět x hodin bez slunce. V naší zeměpisné oblasti si sluníčka teplých dnů tolik neužijeme, prakticky podzim i zimu jsme pod mrakem a opět Slunce více méně nikde. Kult solárií opadl a doktoři před ním varují jak před morem, takže ani tady nenachytáme "sluníčko". Takže když si to shrneme v dnešní moderní době na Slunce chodíme velmi málo. Teď se podíváme trochu do minulosti...Dříve lidé chodili více pěšky nebo jezdily na kole, koni a auto bylo drahým luxusem, takže při přemisťování z místa na místo byly většinou venku, tedy na sluníčku. Hodně lidí pracovalo také venku, víc aktivit se směřovalo také ven. Nebyly počítače, PS4, mobily takže lidé pokud zrovna nevařily, neuklízeli nebo si nečetli knihy či nevyráběli děti :) tak byly venku, takže opět na slunci. Dřív nebyl ani takový rozmach sluneční kosmetiky s faktory a na venkově nebyly ani na takové "blbosti" peníze a mazalo se mastičkami mnohdy i podomácku vyrobenými...a víte co? Rakoviny kůže bylo méně! Možná si řeknete, v minulosti tuhle nemoc neuměly možná ani dobře diagnostikovat a člověk umřel ani nevěděl na co...upřímně mnohdy to bylo spíš na úrazy, nedostatek bůhví čeho ,ale rakovina je spíše vymožeností moderní doby. Takže není to celé vlastně trochu postavené na hlavu? Dnes máme Slunce ve svých životech méně a dřív ho bylo nesporně víc, proč tedy ,když za vše může jen Slunce máme dnes víc rakoviny kůže?! 

Ono to totiž není černo-bílé. Rakovina kůže vzniká tehdy pokud vystavujeme pokožku záření víc než je zdravé ( ano i zde platí , že "JEN DÁVKOVÁNÍ DĚLÁ JED" ) a pokožku si na Slunci spálíme. Rakovina vzniká špatnou životosprávou, pokud máme v těle málo antioxidantů a mnoha dalšími faktory, rozhodně za ni nemže Slunce jako takové,ale jen my lidé tím jak žijeme, co jíme a mnohdy naší prací ,kterou neovlivníme a částečně také tím,že se málo zdravě opalujeme. Že vám to přijde divné? Hned vysvětlím. Zdravé opálení a pigmentace pokožky je přirozenou ochrannou našeho těla před nezdravým působením slunečního záření. 

Takže pokud máte pokožku bílou jako padlý sníh je jasné , že je málo chráněná a mnohem citlivější na sluníčko, takže k ní také tak ,při opalování musíte přistupovat. To znamená, že se budete slunit kratší dobu ,ale častěji, tak aby si kůže bez spálení zvykla na sluníčko a postupně se pomalu a bezpečně opálila a tím si vytvořila svou přirozenou ochranu a slunce jí pak už jen prospívalo. Pokud máte snědší pokožku můžete trávit na slunci o něco delší dobu, jelikož už vaše kůže chráněná na určitou dobu je. To však neznamená , že pokud jste černoch tak se nikdy nespálíte, i tento typ pokožky má své limity a jakmile je kůže na omak až moc teplá není vhodné se slunci dál vystavovat. Ale ano černoši jsou lépe chránění než běloši, proto také jsou naše těla dokonalá. Uvědomte si , že černoši se prapůvodně nevyskytovali na Aljašce , v Čechách nebo na Sibiři, a proč asi! Jejich původní kontinent je horký ,plný Slunce, proto se jejich těla adaptovala na podnebí vyšším pigmentem ,který je zakódován v jejich genech, aby mohli zdravě fungovat tam kde se narodily. Proto jsou naše těla absolutně dokonalá a umí věci ,která nás mají ochránit. Proto také lidé se sněhobílou kůži jsou v severských oblastech a čím víc k moři a slunci, tím je pokožka víc a víc tmavší a má jiný odstín,nádech. Není to proto abychom byly tak pestří ,ale abychom tam ,kde jsme se původně narodily byly zdraví a ideálně přizpůsobení klimatu i podnebí. Takže ano ,zdravě opálená pokožka nejen vypadá zdravěji,ale ona zdravější je. Je totiž přirozeně chráněná a bere si ze sluníčka jen to dobré, pro tělo prospěšné.

Jak se tedy zdravě a bezpečně opalovat

Čas a intenzitu opalování rozhodně musíte přizpůsobit barvě své pokožky a stupni opálení, logicky čím světlejší jste tím kratší dobu na slunci snesete. Takže pro Vás je ideální zvykat pokožku na slunce pozvolna.

Spálit si pokožku není vhodné a zdravé pro nikoho! Jakmile si spálíme pokožku, již došlo k "poranění" , zánětu kůže a toto nezodpovědné chování při častém opakování může vést k různých problémům , ať už k předčasnému stárnutí kůže nebo samozřejmě i většímu riziku rakoviny kůže.

Opalovací kosmetika, to je téma samo o sobě. Vše co obsahuje SPF nám brzdí nebo úplně bloguje tvorbu vitamánu D, který je pro naše tělo nezbytný. To je první mínus. Dále tato kosmetika v nás vyvolává falešný pocit, že můžeme být na slunci déle než naše tělo, kůže snese. Sun kosmetika totiž nedovolí po delší dobu abychom si spálili povrch pokožky,ale přesto dovolí proniknout záření hlouběji do kůže a tím samozřejmě stále hrozí poškození buněk z nadměrného slunění a tím i zvětšují riziko rakoviny kůže, pokud k ní máme sklony díky dalších faktorům apod. Zároveň tato konvenční kosmetika obsahuje mnoho chemie,která opět pokožce neprospívá a mnohdy může být dosti riziková. Ano i já používám opalovací kosmetiku a to většinou z lékárny,ale na další sezónu se chci zaměřit na přírodní opalovací kosmetiku a testovat ji pro Vás s tím, že takto eliminujeme chemii ,která ve spojitosti se sluncem nemusí být ideální. Teď už si možná klepete na čelo, že bez opalováků se spálíte a jak to tedy dělat. Upřímně to je na Vás, nikdo jiný než vy nenese za své zdraví odpovědnost...já osobně to vidím takto ( neberte to jako doporučení nebo dogma,jen jak to dělám já ). Pokud pracujete na slunci a Vaše pokožka ještě není adekvátně sama o sobě chráněná, jsou pro Vás tyto přípravky nutností, protože prostě na Slunci být bohužel musíte víc než je zdravé, tak tím aspoň minimalizujete zdravotní dopad a aspoň si nespálíte vrchní část kůže. Nic jiného Vám nezbývá, pak je ale ideální zaměřit svou pozornost aspoň na přírodní kosmetiku, abyste denně tělo nezatěžovali chemií. a zvýšit množství antioxidantů. Pokud jedete jednou či dvakrát za sezónu k moři, je jasné, že chcete být u vody, moře a na slunci co nejvíc, proto jedete na dovču, ne abyste se schovávali v hotelu, tj. jasné. Takže ano i tady je opalovací kosmetika nutná , takže zase platí , že jí musíte používat,ale jakmile se spálíte již byste se slunit neměli, takže udělejte vše proto aby k tomu nedošlo a dovolenou jste si užily bez většího rizika poškození kůže.

Antioxidanty jsou vašimi spojenci a to hlavně v období léta a sluneční sezony, fungují totiž jako přirozené faktory ve vašem těle. Takže čím víc jste vystaveni sluníčku tím víc byste měli přijmout ovoce, zeleniny a všeho co obsahuje antioxidanty a snížit příjem nezdravých tuků. Tím se kůže přirozeně chrání před nepříznivými účinky záření a využívá z něj jen to tělu prospěšné.

Vitamín D a jeho účinky na tělo 

Už na základce nás učily že je skupina vitamínů rozpustná ve vodě a v tucích , ty v tucích byly vlastně trochu strašáci, protože těmi se snadno můžeme předávkovat, jsou pak toxické a bububu. No a mezi nimi je právě i vitamín D. Jenže jak to tak bývá některé informace jsou zastaralé, nepřesné a je potřeba se stále vzdělávat a rozšiřovat si obzory a jen tak zjistíte, že ten vitamín D vlastně ani tak klasickým vitamínem není, že je spíše podobný hormonům s kterými má chemickou příbuznost a řídí celou řadu pochodů v těle. Já osobně nejsem chemik a ani známky z chemie tomu moc nenapovídají :.), takže na konci článku budete mít spousty odkazů, kde můžete "ukojit" své chemické já a porochňat se v odborných studiích a pochopit z toho mnohem víc než já :)

Dříve tedy byl vitamín D spojováván jen s potřebou pro kosti a s vápníkem a nic víc mu přisuzováno nebylo,ale tak jednoduché to s ním není. On totiž ovlivňuje celou řadu orgánů a vlemi zjednodušeně zlepšuje celkovou imunitu našeho těla, takže ho skutečně potřebujeme dostatek abychom byly "dokonale" zdraví. Těch studií kde Vitamín D léčí je mnoho a opět se o nich můžete dočíst ve zdrojích které uvedu na konci. Samozřejmě nic nefunguje samo o sobě a i vitamín D je jedním z koleček motoru zvaného zdraví, takže si nemyslete , že když se "nafutrujete" jako sysel vitamínem D budete krásnější a zdravější než kdy dřív i když budete dřepět u televize a cpát se brambůrky, takto to nefunguje. Ale pokud se zajímáte o své tělo a zdraví je vitamín D něco na co byste zapomínat neměli a co může pomoci vyřešit mnohé problémy. Takže když si to shrneme vitamín D zlepšuje imunitu, je prevencí mnoha chorob, dokonce již existují studie kdy je dokázáno, že vitamín D pomáhá v boji s různými druhy rakoviny, je nezbytný pro kosti, kojenci i miminka ho také nutně potřebují a celkově nenajdete v těle orgán ,který by se bez něj nějakým způsobem úplně obešel. Prostě je to běžná látka nutná k životu, proto existuje slunce...ano je to prostě něco co potřebujeme k životu stejně jako rostliny fotosyntézu.

Jak získat dostatek vitamínu D

Jako první je potřeba zjistit zda máme dostatek sami o sobě nebo jeho deficit. Buď se na to vrhneme jen selským rozumem , kdy se koukneme kde žijeme a kolik měsíců v roce máme možnost čerpat vitamín D ze Slunce a jak často pobýváme venku nebo si hladinu tohoto vitamínu /hormonu můžeme nechat i změřit u lékaře. Tento test se jmenuje 25(OH)D a je jediným platným testem jak zjisti hladinu vitamínu D. Krevní hladina se obvykle udává v nanogramech namilimetr ( ng/ml ) nebo v nanomolech na litr ( nmol/l ). Výsledky testu by Vám samozřejmě měl dobře vysvětlit lékař nebo popřípadě dobré vysvětlení a převody z jedné hodnoty na druhou najdete v knize Dr.Marca Sorensona - Vitamín d3 a sluneční zážení pro otimmální zdraví na straně 34 a 35. 

Většinou se knihy shodují na této tabulce:

 • Hladina nižší než 20 ng/mol je deifict vitamínu D a extrémně nízka hodnota
 • Hladina mezi 21-32 ng/mol je příliš nízká nedosattečná hladina na to aby tělo ideálně fungovalo
 • Hladina mezi 33-100 ng/mol je dostatečná a postačující k dobrému fungování těla
 • Hladina 54-90 ng/mol je typická pro obyvatele slunečných oblastí = což mi nesjme :/
 • Hladina vyšší než 100 ng/mol je zbytečně nadměrná hodnota 
 • Hladina vyšší než 150 ng/mol je považována za již toxickou
Tato tabulka je uvedena v knize viz výše a novější poznatky dokonce považují za hraniční hodnoty 40 ng/mol a jak sami vidíte v tabulce,  aby byl vitamín D toxický tak tj. prakticky nemožné. To by leda musel člověk žijící ve velmi slunečné oblasti polykat kvanta doplňků stravy s tímto vitamínem, což je zcela nesmyslné a udělal by to leda ne úplně duševně zdravý jedinec. Takže vitamínu D se netřeba bát, spíše jeho deficitu v naší oblasti. 

Opalování
Vitamín D je nejpřirozenější získávat samozřejmě přirozeně opalováním, prostě a jednoduše ideálně denně vystavovat co největší plochu odhalené pokožky sluníčku na dobu ideální pro vaší pokožku a oblast ve které žijete...no ne že teď budete běhat ve Stromovce nahatí a křičet, že jsem vám to doporučila :)) To zas nééé..taky doufám, že mě sousedi nepřekvapí nahatí na balkoně s tím, že chytají vitamíny , to by mě asi kleplo..takže  s rozumem a vše přizpůsobené na míru Vám i oblasti, takže když v mrazu vylezete v šortkách a tílku ven , tak ano možná nachytáte bronz a vitamín D,ale taky nejspíš zápal plic. Takže jak sami vidíte v naší zeměpisné šířce to v určitých ročních obdobích prostě nejde abychom měli ideální hladinku vitamínu D jen ze sluníčka. 

Strava
Další možnost tedy je ze stravy...no to jde dost ztěžka. Vitamín D se vyskytuje v extrémně malém množství v potravinách, za zmínku stojí leda tak rybí tuk, ten ještě tak nějak obsahuje množství ,které by nám mohlo být prospěšné. Ale za prvé vegetariány a vegany to moc nepotěší a navíc bychom ho museli přijmout denně 3-4 lžíce co nejkvalitnějšího oleje. A nebo sníst až 3 porce 100g filetu tučné ryby jako je třeba losos...no to moc dobře nejde že?! Navíc v rybím tuku je i vitamín A, kterého zas extra dávky nepotřebujeme a mohou být i toxické, takže s rybím olejem to nesmíme přehánět. Velmi také záleží na kvalitě , ne všechny jsou stejně dobré a navíc u některých hrozí riziko , že díky znečištěným mořských oblastem přijmeme i mnoho těžkých kovů apod. Takže ryby i rybí olej ano,ale nepřehánět, takže ideální hladinku Vitamín D z nich nenačerpáme. Ale mohou být dobrých spojencem. 
Dále se uvádí mléko a vejce, opět nic pro vegany a navíc vitamínu D je zde jak šafránu takže bychom museli zkonzumovat doslova kvanta, což taky není zdravé. Takže tady nic zajímavého nenajdeme. Takže strava v tomto ohledu není dostačující. 

Solária
Ano tady už dostatek vitamínu lze nachystat,ale při zodpovědném používání. Což zahrnuje kvalitní solárium, kde jsou měněné trubice dostatečně často, jedná se o nejnovější přístroje a dodržení bezpečností standardů. Což znamená ani zde se nespálit, trávit zde pouze tolik minut kolik je pro vaší pokožku ideální, nepoužívat chemickou kosmetiku a opět jíst dost antioxidantů. Prostě nic se nesmí přehánět. A přirozené slunce ve spojitosti s čerstvým vzduchem je stejně nejlepší. 

Doplňky stravy
Ano toto je dobrá volba právě v měsících kdy nám sluníčko moc nepřeje, v období po kdy jsme třeba dlouhodobě v uzavřených prostorách jako v nemocnici,při dlouhodobém upoutání na lůžku, vhodné též pro kojící maminky, kojence i miminka, pro lidi s velmi citlivou pokožkou,kterým sluníčko nedělá až tak dobře a spálí se skoro vždy ( tady pomáhá zlepšit reakci na sluníčko ) , po operacích, pro lidi s nízkou imunitou a prostě pro všechny kdo mají nízkou hladinu vitamínu D ( lze zjistit u lékaře ). Ideální pro ženy po menopauze které trpí na řídnutí kostí a pro důchodce, ta trpí na křehké kosti také. Bohužel doporučované dávky jsou zde většinou nedostatečné a bez efektu. Ale k dávkování se dostaneme za chvilku. 


Takže celkově doplňky stravy jsou rozhodně ideální a já osobně je velmi doporučuji. Na trhu je mnoho  přípravků a ne všechny jsou stejné kvality. Pro naše tělo musíme sáhnout po označení D3 a ne D2 ( což už se snad na trhu ani nevyskytuje ), dvojku totiž naše tělo nevyužije. Dále je také velmi důležitá forma doplňku , některé seženete v tabletách, kapslích nebo v kapičkách. Pro miminka a malé děti je jednoznačný nejlepší formou tekutina, tedy kapičky, jsou také nejrychleji vstřebatelnou formou a já osobně jim proto dávám také přednost. Další ideální formou jsou kapsličky nebo želatinové tabletky, ty se rozpouští také velmi rychle. A třetí skupina, tu já osobně nepreferuji vůbec jsou tuhé tablety, takové ty klasicky bílé. Trvá jim nejdéle než se rozpustí a přijdou mi prostě nějak zbytečné, nejsme jejich zastáncem a osobně je ani nedoporučuji. Jsou i přípravky na předpis jako třeba Vigantol, ale přijde mi zbytečné žadonit o předpis,když stejně účinné jsou i volně dostupné značky a co jsem četla po netu ne každý dobře snáší tento Vigantol, nevím proč tomu tak je,ale co jsem četla je tento problém hlavně u miminek. Nemohu posoudit ,nejsem chemik a ani doktor. A proto Vám zde představím jen značky,které jsem vyzkoušela na sobě, jsou mi nějakým způsobem sympatické a nebylo mi po nich zle apod. A je na Vás jaké se rozhodnete vyzkoušet. Všechny fungují stejně, akorát složení se malinko liší a také dávkování u i trochu jiné,ale o dávce potřebné právě pro Vás si řekneme něco až dál. Všechny doplňky stravy,které jsem si vybrala mají velmi jednoduché složení,které preferuji a ani jeden z nich mi nezpůsoboval žádné negativní reakce, zažívací problémy apod. 

Bioaktivní Vitamín D3 D-Pearls


Toto je jediný doplněk,který jsem si vybrala ve formě jiné než tekutiny, jedná se maličké tobolky,které se velmi snadno polykají a díky své konzistenci i složení se také rychle a snadno v žaludku rozpouští. Líbilo se mi, že hlavním nositelem vitamínu je zde Olivová olej, samozřejmě vzhledem k obsahu želatiny nic pro vegetariány a vegany. 


Balení obsahuje 40 ks a v jedné kapsličce najdeme 20 µg ( mikrogram ) což by mělo odpovídat 800 IU. Tento způsob podávání je velmi pohodlný a můžete sebou mít kapsličky kdykoliv po ruce, nikam nic nekapete takže velmi pohodlné. Není samozřejmě vhodné pro miminka,ale jinak pro všechny kdo již nemají s polykáním tabletek apod. problémy. 


Samozřejmě toto je způsob velmi pohodlný,ale nejrychleji ho spotřebujete, tedy finančně se vyplatí o něco méně. Ale někdo prostě lahvičky nepreferuje a raději si připlatí. Takže záleží čistě na Vás.


Já jsem byla velmi spokojená a za mě mohu doporučit, ale osobně dávám přednost tekutinám, kde je zohledněn i finanční aspekt. Více informací o těchto perličkách firmy Pharma Nord najdete zde v eshopu. 

Vitamin D3 Marnys


Nyní už se dostáváme k tekutým formám. Tento od Marnys je pro mě novinkou,ale líbí se mi složením kde najdete opět Olivový olej,ale již zde není zbytečně želatina, protěže se jedná právě o olejovou tekutinu, takže tady je vhodnost i pro vegany a vegetariány.


Zde je v 0,5 ml obsaženo 200 IU a dávkování je zde zase trochu jiné. Aplikace je možná rovnou pod jazyk a chuť je neutrální , nic co by vadilo.Mě osobně je tato varianta vitamínů D3 velmi sympatická a osobně ji preferuji. Díky tomu je možné podávání i nejmenším miminkům bez problémů. Více o něm najdete zde v eshopu. 

Walmark vitamin D3


Zde máme opět formu kapiček,ale tentokrát musím mít trochu výhrady k vzhledu, zde mám prostě pocit jak když se jedná o nějaký lék, aplikátor a samotný vzhled kapiček mi moc sympatické nejsou a působí na mě tak jakoby víc chemicky. Hlavní složkou je zde Triglyceridový olej , který může být jak rostlinného tak i živočišného původu, což zde již není uvedeno, pro vegany i vegetariány tedy radši nedoporučuji. 


V množství jedné dávky 0,05 ml najdeme 400IU. Dávkování opět možní i pro malé děti,ale mě osobně tento maličko víc smrdí jakoby chemicky nebo jak to říct a mnohem příjemnější mi je předchozí značka. Ale i zde jsem neshledala žádné negativní reakce. Víc o něm opět zde. 

Jamieson Baby-D Vitamin D3


Tento beru nejdéle, již pár let a jsem s nim velmi spokojená,ale netvrdím, že je rozhodně nejlepší ze všech, jen jsem předtím nevyzkoušela mnoho druhů. Tento vitamín D se vyrábí za pomoci ovčího lanolinu, takže opět nic pro vegany  a o chlup je mi tím pádem sympatičtější Marnys ,který je na bázi olivového oleje. Ale jedná se zase o obnovitelný zdroj přirozeného tuku získávaného z vlny oveček , které pobývají na sluníčku, mělo by to tedy teoreticky být pro naše tělo velmi přirozené. Píši teoreticky,nejsme chemik a nedokážu posoudit zda takto přichystaný vitamín D je pro nás lépe využitelný než klasický. 


V jedné kapičce najdeme 400IU vitamínu D3. Opět tekutá forma vhodná právě pro miminka a rychlé vstřebávání. Já osobně jsem s tímto velmi spokojená a za ty roky používání jsem nenašla ani jednu výtku vůči tomuto produktu. A myslím, že je mi spolu s Marnys asi nejvíc sympatickým zdrojem Vitamínu D3. Více o něm zde. 

Tak to jsem si shrnuli vše co jsme si vybrala k vyzkoušení a kromě Walmarku ,který mi prostě jen nesedl vůní a tak nějak prostě je mi nejméně sympatický mohu dát ruku do ohně za všechny ostatní formy. Každý doplněk stravy má své plusy a mínusy a je jen na vás co hledáte a preferujete právě vy. Samozřejmě existují ještě jiné firmy,které určitě stojí za zmínku, takže ocením i Vaše tipy. Já osobně vím i o mnoha zahraničních značkách, které jsou i pro vegany nebo vegetariány,ale cenově jsou o pěkný ranec výš a já osobně nevidím důvod proč za ně tolik platit ,když i zde najdeme podobné čistě rostlinné doplňky za daleko nižší ceny.

Dávkování pro vás

Nyní se dostaneme k jedné z nejdůležitějších věcí a té je dávkování, ano vždy je uvedeno na krabičce,ale většinou se extra liší od dnešní nových doporučení a výzkumů. V dávkování je nutné zohlednit zda přijímáte ve stravě kvalitní rybí tuk, kde žijete ( rozdíl mezi slunnými oblastmi a severními je opravdu velký ), kolik času trávíte na slunci, jaké je roční období, váš věk apod. Není to tedy lehké. Také je potřeba zohlednit vaši váhu. 
Klasicky doporučované hodnoty denní dávky jsou většinou hodně nízké 200 IU, 400 IU apod. Nové výzkumy a poznatky však hovoří většinou o 2000IU ,ale spíše o 4000 IU denně u dospělého člověka. Jiné je tomu u těhotných žen, žen kojících, miminek a malých dětí. tak jsou dávky trochu jiné. Takže zjistit si správnou dávku dá trochu zabrat a já to za vás určitě nerozhodnu, nečekejte tedy, že Vám teď napíšu - tolik berte pokud jste žena, tolik pokud máte kojence apod. Ani náhodou toto si musíte zjistit a dohledat sami nebo si i nechat udělat testy na hladinu vitamínu D v krvi. A podle toho všeho uzpůsobit potřebné dávkování a zohlednit i daný výrobek ,který si k tomuto účelu zakoupíte.
Logicky tedy vyšší dávky budete potřebovat v období kdy nejste moc na slunku a v období kojení či stáří,kdy je bohužel většina seniorů spíše v bytech, domovech důchodců apod. tedy v uzavřených prostorách.

Kde tedy zjistíte potřebné informace o dávkování? Já osobně doporučuji knihy:

 • Dr. Marc Sorenson - Vitamin D3 a sluneční záření pro optimální zdraví = kde se dočtete ideální dávkování, vše potřebné o vitamínu, výzkumy ohledně vlivů na různé nemoci a hlavně kniha je psána i poměrně odborně a obsahuje spousty dalších odkazů pro dohledání cenných výzkumů
 • Prof.Dr.med. Jörg Spitz , Willian B.Grant,Ph.D. - Rakovinné buňky nemají rády slunce = zde je vše popsáno víc srozumitelně, víc laicky a také stojí za přečtení
 • Richard Hobday, PhD -Léčivé slunce = opět rozsáhlá a zajímavá publikace, kde se dozvíte mnoho užitečných informací
Dále můžeme mít také zmatek v různém označení dávky vitamínu D, takže se rozhodně hodí uložit si stránky pro převod jednotek! A je po zmatku, vždy budete vědět co a jak. Stránky jsou zde. 

Dále doporučuji kouknout na tento článek , kde je takové jednodušší shrnutí celé problematiky. 

U nás samozřejmě máme pro mě dvě uznávané ženy s velkým Ž , které jsou velmi inteligentní a jejich názory na vitamín D se mi víc než líbí. Jednou z nich je již zmiňovaná profesorka Anna Strunecká. Jedna v jejich knihách Doba jedová je o vitamínu D 3 také zmínka,ale pěkné je i stručné video - zde kde hovoří i o opalovacíhc prostředcích. Také mnoho článků MUDr. Elekové obsahuje informaci o tom, že ona sama i její rodina vitamín D3 používají, takže i v jejích článcích najdete mnoho užitečného, i když její hlavními texty jsou informace ohledně očkování. 

Doufám tedy, že i když je dnešní článek dost dlouhý a pro někoho možná spíše méně odpočinkový bude Vám přínosem,snažila jsem se pro Vás přehledně na jednom místě shrnout důležité informace, logické poznatky a můj názor na celou věc. Dále také tipy nejen na doplňky stravy ,které jsem na sobě vyzkoušela,ale hlavně na odkazy, videa, stránky a knihy kde je mnohem víc informací o vitamínu D3 a můžete si tak sami na vše udělat názor a dokonale se rozhodnout co je pro Vás ideální a dobré. 
Budu také ráda za Vaše názory a tipy :) 
Komentáře

 1. Parádní článek, děkuju za něj! No a já asi poletím zakoupit nějaký ten vitamín D. :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Jani, článek jsem přečetla a teda, to muselo dát práce! Jen bych ráda z pohledu vegana upřesnila (no hate), že ty vitamínky pro vegany nejsou, i ty bez želatiny jsou jen pro vegetariány, protože forma vitaminu D cholecalciferol je odvozena z lanolínu... Veganských D vitamínů, které se získávají z lišejníku je na trhu jen pár ;) (třeba Viridian nebo Garden of Life)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc děkuji :) A rozhodně díky za názor a info ohledně veganů, jak nejsem vegan neumím to tolik hlídat a nevidím do toho tolik kolik by bylo potřeba. Takže ten Marnys take nebude?
   A co toto:
   https://www.amazon.co.uk/Solgar-Natural-Vitamin-000-Softgels/dp/B00514BJO6/ref=sr_1_4_s_it?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1477924353&sr=1-4&keywords=vitamin+D3+for+vegan
   Ten jsem měla předtím a pak ještě tento, ten co právě říkáš ty
   https://www.amazon.co.uk/Viridian-Liquid-Vitamin-2000IU-Vegan/dp/B00JR7G19Q/ref=sr_1_2_s_it?s=drugstore&ie=UTF8&qid=1477924353&sr=1-2&keywords=vitamin+D3+for+vegan

   Ale už je to dlouho co jsem je měla. Teď mi bohatě stačí ty co jsou u nás k dispozici.

   Vymazat
  2. Solgar vegan není, to už jsem jednou zjišťovala, ten má dokonce ve složení i želatinu a tu formu D získávanou z lanolínu.. Viridian vegan je, mají i tabletky myslím, ale osobně si kupuji Garden of Life sprej D3 + omegas.. Ono pokud na těch vitamínech není přímo napsáno, že je to D získávané z lišejníku nebo že je to vhodné pro vegany, tak to vegan není... Ale chápu, že pro lidi, co to tolik nehrotěj, je to trošku složitější ;)

   Vymazat
  3. A ten Marnys vidím poprvé, google nic moc neprozradil, ale osobně bych do něj nešla... Tím neodrazuji, pro lidi, kterým živočišné deriváty nevadí, je to asi celkem čistý produkt ;)

   Vymazat
  4. Děkuji. Jojo vegani v tomto ohledu musí hodně pátrat, chápu, že to vyžaduje mnoho času, pátrání a x hodin brouzdání na netu. Ale zas člověk najde nejlepší formu jakou požaduje :) Takže ještě jednou moc děkuji za informaci a upřímně netušila jsem o vitamínu D z lišejníku , to je fakt hodně zajímavé.

   Vymazat
  5. Když budeš mít čas, tak na něj mrkni, jiný už nepoužívám :)
   http://www.lifeway.cz/Garden-of-Life/RAW-vitaminy/vitamin-D-3
   Ale stříkám si ho jen občas, podle nálady a když vím, že jsem nebyla na sluníčku :/

   Vymazat
 3. Anonymní10/31/2016

  Prof. Strunecká je nositelkou ceny Bludný balvan a distancoval se od ní i její bývalý zaměstnavatel, Univerzita Karlova, mj. je držitelkou děkanské důtky, což je u VŠ pedagoga věc skoro nevídaná a doslova alarmující, takže asi nebude nejvhodnější se dovolávat přímo jí a jejího pofiderního dílka. :-(

  Jinak se mi líbí ta část, kde popisuješ vlastní zkušenosti s jednotlivými preparáty.

  Bára

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ahoj děkuji za komentář,ale upřímně je mi trošku jedno jaké "ceny" či důtky profesorka má. Její názor na očkování a vitamín D podporuje víc odborníků viz i info v knihách a pro mě je to celé hlavně dost logické a přirozené. Takže ohledně vitamínu D3 o který tu v článku běží je její teorie dle mého a řady jiných názorů správná, logická a poměrně jasná. Ohledně sun kosmetiky je to trochu složitější a tomu se chci věnovat poté před letní sezonou. Takže ano v tomto případě nemám sebemenší problém odvolávat se a odkazovat se i na její články a videa. Ale samozřejmě sto lidí sto názorů a proto také píši, že je na každém aby si pročetl co nejvíc knih, odkazů a poté si udělal vlastní názor, každý si zodpovídá za své zdraví sám. A pokud někdo chce cestu minima slunce, maxima SPF a minimální dávky vitamínu D3 je to také cesta. Já volím jinou,ale ta může být správnou pro mě nikoli pro jiné :) Hezký večer

   Vymazat
 4. Skvělý článek, musel dát hodně práce. Od té doby, co jsem přečetla Dobu jedovou se snažím každý den pravidelně slunci vystavovat, aspoň na chvíli. Ale ne vždy to vyjde. V létě je to snadné, ale teď bohužel nemám vůbec možnost slunce stihnout, protože domů se z práce vracím už za tmy. Tak to pak musím dohánět o víkendech :)
  K té rakovině kůže - myslím, že hlavním viníkem nárůstu jsou hlavně chemické opalovací krémy, které obsahují hliník a spoustu dalších škodlivých látek. Dohromady vytváří opravdu nebezpečný chemický koktejl.
  Prof. Struneckou mám ráda, je to pro mě velká autorita. K té děkanské důtce - ta byla udělena v roce 1998 kvůli skriptům Integrativní fyziologie člověka pro přírodovědce. V drtivé většině názorů s ní souhlasím a myslím, že jsou opodstatněné.
  Jani a můžu se zeptat, kolik vitaminu D si dávkuješ ty? :)

  MŮJ BIO SVĚT

  OdpovědětVymazat
 5. Anonymní11/13/2016

  Moc pěkný článek. Snad jen k doplnění, aby mohl vit. D správně fungovat, je potřeba doplňovat i vit. K2, vápník a hořčík.... třeba námět na další článek? ;-)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky