Péče o suchou pleť - 2.část

Od minule už víte jak diagnostikovat, že právě vy mátě suchou pleť a dnes si dáme určité tipy na produkty z různých kategorií, povíme si jaká profi ošetření jsou pro Vás vhodná a zda je nutné na ně docházet a nakonec dám ještě pár tipů na potravinové doplňky.


Kosmetické profesionální ošetření
U mastného typu pleti jsem si jasně řekli, že se hlubokému čištění u kosmetičky se moc vyhnout nelze a jak je na tom tedy suchý typ pleti? Budeme brát v potaz , že se o sebe budete starat tak jak máte, budeme mít vhodné produkty ..takže pokud máte mladou suchou pleť do 20 let na kosmetiku docházet pokud na to není čas nebo finance nemusíte. Vaše pleť je mladá a při správné péči jí nic chybět nebude. Od 20-25 let se však u této pleti začínají objevovat první vrásky a to nejen mimické, ale především kolem očí. V tomto věku je fajn dojít si na kosmetiku třeba alespoň jednou za půl roku, masáž dělá s pokožkou opravdové zázraky. Do své péče při návštěvě jednou za půl roku ovšem musíte již striktně přidávat aplikaci domácích masek a očních masek. Tím ještě v tomto věku ušetříte za profi ošetření. Ovšem od 25-40 let už by to chtělo navštěvovat kosmetičku alespoň jednou za tři měsíce! Masáž již vaše kůže opravdu potřebuje, aby se zjemnili vrásky, pleť se okysličila, prokrvila a dostala extra silnou dávku živin. A opět již pravidelně doma používat masky, peelingy a séra. Od 40 let už by měla být kosmetika vaší nedílnou součástí ideálně každý měsíc! Suchá pleť opravdu stráne rychleji a pravidelná profi péče je na ní víc než znát. Vrásky na dekoltu, krku a ani obličeji nebudou tak hluboké apod. Na kosmetice kromě již vyzdvihované masáže ,která musí trvat minimálně 20 minut můžete zvolit i jiné hloubkovější procedury. Jako například různé rejuvenace obličeje například IPL nebo jinými kosmetickými stroji. Všechno tohle se na Vaší pleti kladně projeví. ale i tak se nevyhnete používání masek, sér apod. doma, to je základ všeho.

Ošetření u dermatologa
Dermatolog Vám vyloženě nenabídne nic co by zlepšilo stav vaší suché pleti, pomůže Vám,ale od hlubších vrásek nebo popraskaných žilek lasery. Vhodné jsou aplikace botulotoxinu, mezoterapie,která doplní vitamíny nebo látky potřebné pro vaší pleť. Vhodná je také plazmaterapie, která dokáže přirozeně omladit obličej nebo aplikace kyseliny hyaluronové. Tedy u dermatologa můžete bojovat s vráskami,ale se suchou pletí Vám nepomůže. To můžete dlouhodobě jen vy sami a nebo s pomocí kosmetičky a masáže.

Takže to jsme si shrnuli co lze a nelze docílit u profesionálů. Teď koukneme na to jaké typy produktů si pro sebe vybírat a někde si dáme i konkrétní tipy.

Odličovací produkty
Pro suchou pleť je stejně jako pro jakoukoliv jinou dobré odličovat se ve dvou krocích, jen tak je odlíčení dokonalé. Většina z Vás má hodně suchou pleť i kolem očí proto je dobré používat speciální odličovací produkty pro oční partii -  mohou to být i odličovací balzámy na celý obličej nebo hydrofilní odličovací oleje , nebo i oleje samotné jako třeba kokosový olej. Sama pro svůj tip pleti tyto produkty nepoužívám,ale dobrou zkušenost u zákaznic mám s levnými oleji Saloos - a to konkrétně Levandule,Argan, Granátové jablko nebo Neutrální olej. Další firmou je Nobilis Tilia a její Hydrofilní olej neutrální nebo Levandule. Sama na sobě mám vyzkoušeno odličování očí Ricinovým olejem,který prospívá řasám nebo již zmíněným kokosovým olejem. Všechno jsou to levné a multifunkční záležitosti. 


Dále je na první odlíčení včetně očí možné použít balzámy, ty jsou dnes velmi populární. Ale také jsou většinou dražší. Já osobně jsem žádný takový nezkoušela,ale vychvalované jsou například tyto značky: Eve Lom, Inlight nebo Balm Balm. Všechno to jsou produkty cenově vyšší. Další možností je nakoupit si potřebné suroviny a uklohnit si balzám doma,chce to,ale dost nervů a surovin, které se pak jen válí doma, znám to z vlastní zkušenosti,ale pokud do toho jít chcete koukněte k odbornici Mitsuuko zde. 
Ať už oleje nebo balzámy, obojí funguje stejně a podobně se i používá, rozdíl je jen v tom co vám konzistenčně víc vyhovuje. Oboje je dobré na pleť nanést konečky prstů a vmasírovat do pokožky a poté smýváme žínkami namočenými ve vlažné vodě nebo tamponky namočenými ve vodě. U olejů můžeme rovnou olej aplikovat na vlhký tamponek a rovnou odličovat. Po tomto kroce je nutné obličej opláchnout a ještě dočistit ideálně micelární vodou. Odličovací pleťová mléka
Pokud nevyhovují oleje nebo balzámy, máte možnost použít na první odličovací krok odličovací mléko pro suchou / citlivou /zralou pleť. Mlék je v této kategorii na trhu spousta. Já mám osobně vyzkoušenou profi řadu Ericson Laboratoire - Hydraclinic,která je skvělá,ale dost drahá. Takže se klidně podívejte na jiné značky. Můžete vyzkoušet klidně Baleu, Alverde nebo i jíné značky. Mléko drahé být nemusí, je na pleti chviličku a hned ho smýváte. Důležité je jen aby neppálilo, neštípalo a pleť po něm nepnula nebo nebyla zarudlá. Myslím, že hodně tipů najdete na blozích u majitelek suché pokožky, doporučuji třeba blog Růžový chroust , protože Bebe má ráda všechny možné patlátla na suchou pleť , takže tu najdete mraky tipů. To je tak první kdo by mě napadl a pokud radši youtube tak třeba Tina má dobré rady. prostě koukněte k holkám co mají stejný tip pokožky jako vy. Ale jak říkám netřeba tolik utrácet. Odličovací mléko používáme ideální profi způsobem - mléko naneseme konečky prstů na celý obličej,krk i dekolt, prokroužíme a tamponky navlhčenými ve vlažné vodě smýváme. Obličej potom opět opláchneme vodou a doodlíčíme micelární vodou. 

Micelární vody
Ty jsou ideální jako druhý krok dočištění pokožky, volíme opět na suchou a citlivou pokožku. Mě se hodně osvědčila klasická Bioderma Sensibio, La roche Posay nebo Dermacalm od Ericson Laboratoire,ale ta je nejdražší. Samozřejmě není problém koupit drogérkovou micku, hlavně ať neštípe, nepálí. Docela fajn je i nová Balea, na kterou brzy bude recenze. Opět záleží na Vás co zvolíte,ale není třeba utrácet, micelární vodu totiž musíte z pleti vždy opláchnout!!! Nikdy nenechávat, obsahuje tenzidy které mají odlíčit a ty suchou pokožku budou po delší době dráždit. 


Tonikum
Posledním krokem čištění jsou tonika / pleťové vody / květinové vody, ty si musíte vybírat bez alkoholu nebo s co nejmenším podílem. Zase by měly být vhodná pro suchou / citlivou /zralou pleť. Tonika už na pokožce zůstávají, nesmývají se, takže tady se investice dost vyplatí. Já osobně jsem u tonik zastáncem používat přírodní,ale to je jen na Vás. Pokud chcete být super pečlivý může být voda ze stejné řady jako pleťové sérum nebo krém,který následně použijete. Za mě mohu doporučit pleťovou vodu od Kivvi, Růžovou vodu a je jedno od jaké firmy, to už nechám na Vás a dále všechny květové vody od různých firem s levandulí, růží, ylang-ylang apod. Inspiraci na koupi najdete například zde. Vody nanášíme na pleť sprejem nebo tamponky. Necháme minutu nebo dvě vsáknout a nanášíme sérum, krém atd. Pokud však nanášíme olej nebo balzám na noc applikujeme je ještě na vlhkou pokožku. Můžete také používat minerální vody ve spreji ( termální ) a to jak před krémy či séry tak i přes makeup. Ideálem a nutností je občasné použití v létě nebo v klimatizovaných místnostech. Nikdy však před odchodem do zimního mrazivého počasí.


Oční krém
Ten si vybíráme s ohledem na věk, mladším slečnám bude stačit hydratační a zralejším dámám už samotný krém stačit nebude a budou muset použít i sérum. Oční krém bychom měli používat ráno i večer a to již od 15ti let. Oční okolí je velmi namáhané a není chráněné mazovými žlázami. Pokud již používáte sérum nanášíte ho první, stačí malinké množství , počkat dvě minuty a poté nanést oční krém. Pokud Vás trápí kruhy doporučuji všem ročníkům 100% Pure kávový oční krém, pokud máte hodně suché a citlivé oči bude Vám vyhovovat Aloe krém a tip na sérům pokud vás trápí menší vrásky je od Atoku se slaměnkou.  Další tipy najdete například zde. 


Sérum na obličej
Séra nejsou nutná pro mladé slečny,ale jakmile už vás nějaké ty vrásky trápí nebo extrémní suchost nevyhnete se jim. Ze začátku je dobré začínat s hydratačními séry například s obsahem kyseliny hyaluronové a později přidávat na anti-age péči a vyzkoušet i liftingové. Séra nanášíme na čistou pokožku, stačí malé množství a necháme vstřebat 3-5 minut a poté nanášíme denní nebo noční krém. Ze začátku mohou séra stačit používat na noc,ale později se bez nich neobjedete ani přes den. Séra nelze používat samostatně, netvoří dostatečnou ochranu, vždy je tedy nutné nanést na ně ještě krém. Séra je docela fajn kupovat ze stejné řady nebo alespoň firmy jakou máte krémy, účinky se tak lépe násobí,ale není to nutnost. Sama se séry ještě moc zkušeností nemám, až nyní je začínám kolem 30let přidávat do péče. Doporučuji tedy prošmejdit ostatní blogy nebo sáhnout po séru od vašeho oblíbeného krému.  Séra fungují tak že násobí ostatní péči,jsou hlouběji do pokožky a jsou opravdu ideální doplňkem v péči o suchou pokožku.

Denní krém
Ze začátku u mladých slečen stačí krém na den i noc stejný, spíše hydratační s mastnější konzistencí pro suchou pokožku. V pozdějším veku přidáváme na výživě a popřípadě anti-age a již je nutné mít i krém noční. Denní krém nanášíme na čistou pleť po toniku nebo po aplikaci séra. Krém nanášíme na celý obličej (jen ne na rty a oční okolí), krk i dekolt. Na tyto lokality nikdy nezapomínejte, stárnou také velice rychle a péče o ně je u suché pleti dobrá již od 15 let!!!  Krém necháme pět minut vsáknout a poté až nanášíme makeup. Opět doporučuji kouknout se k bloggerkám ,které mají suchou pleť a zjistit si jejich doporučení nebo před nákupem poprosit o vzoreček. Jinak tipy například zde.

Noční krém
Ten je vhodný, když už Vás nějaké ty vrásky trápí, měl by doplňovat denní péči, pokud tedy na den volíte spíše hydrataci večer se zaměřte na anti-age nebo výživu a naopak. Opět aplikace na obličej, krk i dekolt. A to na čistou pokožku po toniku či séru. Noční krém může být i ve formě balzámu nebo olejíčků, ty jsou nutné aplikovat hned po pleťové vodě na vlhkou pokožku, jinak by po delší době odebírali z pleti hydrataci. Tipy na přírodní kategorii opět najdete například tu. 

Pleťové peelingy
Ty jsou u suché mladé pleti nutné tak cca 1x za 14 dní a u zralejší 1x týdně. A musejí být opravdu jemné, bez hrubých a ostrých částeček. Ideálem jsou enzymatické pudry, já miluji cenově dostupný Kneipp.


Masky na oční okolí
Jsou dobré již od 15ti let, alespoň ty hydratační,ale nutností jsou od 20 ti let kdy stačí aplikace 1-2x týdně. V pozdějším věku to již chce používat masky hodně pravidelně a to klidně 4-5x týdně. Masky volíme podle toho jaký účinek chceme, zda hydrataci, výživu, anti-age, lifting nebo zesvětlení kruhů pod očima. Mé oblíbené jsou jemná hydratační maska BioOptic , která je vhodná pro mladší ženy, má lehký efekt. Pak masky ve formě patchů od Dermacol a Patchness, oboje bych doporučila pro jemné vrásky. Pro starší plet jsou dobré masky od BioOptic také formě patchů,ale jsou již o dost dražší a účinnější. Na oční masky se chci v tomto roce více zaměřit a najít i účinnější pro pleť zralou nebo hodně suchou.


Pleťové masky
Opět velká nutnost. Od 15 let věku je fajn dát si masku alespon 1x za 14 dní, později 2x týdně a ve zralejším věku 4-5 týdně. Masky si vybíráme hydratační, vitamínové, výživné, liftingové nebo zklidňující. Opatrně s aha maskami, ty mohou být na Váš typ pleti dost agresivní a rozhodně je používejte jen omezeně a mimo sluneční sezónu! Za sebe mohu doporučit Revital masku a celkově masky od Dr.Hauschky jsou dost chválené. Z nepřírodních vod Biodermu - Sensibio a Hydrabio.  Mnoho tip opět najdete u bloggerek se suchou pletí nebo zde. 


Opalovací kosmetika
Suchá pleť potřebuje nutně při delším pobytu na sluníčku speciální opalovací kosmetiku,ale i s ní bychom to se slunkem přehánět rozhodně neměly. Vitamín D je hodně potřeba,ale nejste ještěrky abyste se slunily půl dne, to suché pleti neprospívá. Krémy ideálně volíme opět pro suchou a citlivou pokožku a pokud chceme tak ještě lepší jsou ty přírodní, nechají pokožku krásně dýchat a neucpávají ji. Navíc obsahují i pečující oleje. Více info zde. 

Dekorativní kosmetika
Zde je důležitý výběr make-upu, lepší je porozhlédnout se vždy po tom,kde najdete nápis vhodné pro suchou nebo zralou či citlivou pleť, takový makeup má v sobě přidanou hodnotu ve formě pečujících složek. Mohou obsahovat oleje apod. Vhodné jsou pro Vás i BB a CC krémy, obsahují opět pečující složku, je potřeba vybrat pro Váš typ pleti. Na pokožku nikdy nedáváme zmatňující makeupy, báze pod makeup nebo pudry, ty pokožku ve vašem případě vysušují.

To bychom měli tipy na péči ,kterou potřebujete. A dobré je samozřejmě také podpořit výživu zevnitř, takže mám i pár tipů na doplňky stravy ,které se osvědčily mě, kamarádkám nebo zákaznicím. U doplňků stravy to chce trpělivost a používat je dlouho době. Pokud však berete hodně léků nebo máte vážná onemocnění měly byste se první poradit s doktory nebo v lékárně.

Rutin
Je kouzelné slovíčky pro všechny,které trápí popraskané žilky nebo křečové žíly. K sehnání je samostatně nebo v kombinaci většinou s vitamínem C,který podporuje jeho účinek. Mezi nejvýznamnější zdroje rutinu patří pohanka obecná, routa vonná a jerlín japonský. Dále se rutin vyskytuje v chřestu, ve slupkách rajčat, v kůře citrusových plodů, v jablečné slupce, v broskvích, nektarinkách, lesních plodech, kiwi, banánech, a také ve výluhu zeleného a černého čaje.

Skvělé je doplňovat do stravy oleje 
Dobrým tipem jsou všeobecně všechny oleje lisované za studena,ale já mám super tip od Nobilis a to směs posilujích olejů. Celkově zlepšuje kondici pokožky. 

Omega 3 mastné kyseliny
Jsou celkově dobré pro suchou nebo ekzematickou či problematickou pokožku, klasickou je rybí olej nebo lněné semínko, doporučuji tyto dvě střídat. 

Suplementy určené pro suchou nebo stárnoucí pokožku
Tady je trh nepřeberný, chce to ideální co nejpřírodnější variantu a třeba na doporučení někoho, ale stejně musíte vyzkoušet co vám bude nejvíc vyhovovat. 

Zdravá strava
Je nejjednodušším doplňkem stravy, jezte pestře a to hlavně ovoce, zeleninu a oleje lisované zastudena, oříšky atd. Prostě vše kde je co nejvíc vitamínů a minerálů. Nutný je i pitný režim,který musí být minimálně dva litry!

Tak myslím že jsme si probraly asi vše co mě napadá, pokud máte ještě nějaké dotazy sem s nimi :) 


Komentáře

Okomentovat

Oblíbené příspěvky