Akné a péče o pleť 3.část

Dnes nás čeká poslední a možná nejočekávanější část a to péče o pokožku s akné doma, co dělat, co nedělat a tipy na výrobky. První článek Vám vysvětloval proč se vlastně akné tvoří a jaké jsou kroky k jeho úspěšnému léčení, druhý článek Vám zase ukázal co Vám mohou nabídnout kožní lékaři a co kosmetičky a možná Vám i ušetřil nějaké ty korunky. Ale hlavní je mít správnou každodenní péči abyste si doma akné ještě nezhoršovali. Začneme důležitými kroky jak má vypadat ranní péče, večerní péče a pak speciální péče.


Ranní každodenní péče o pleť
 1. Čištění - odstranění mazu,který se na pokožce přes noc nahromadil, můžeme udělat v jednom kroku a to mycím gelem nebo dvou krokově tzv.ranní maskou od Havlíka, poté smyjeme a ještě pleť umyjeme čistícím gelem. Když Vám jejich ranní maska sedne klidně ji používejte denně, já bych to viděla spíš obden ,ale to už je na Vás. Každopádně ať už složitelnější nebo jednodušší cestou, je prostě nutné obličej "odlíčit" od těchto nečistot,které se na pleti hromadí přes noc. 
 2. Tonizace - u Vaší pleti je prostě nutné mít i vhodné tonikum, ideálně bez alkoholu. Tonikum aplikujete na čistý tamponem a potřete s ním pokožku, vynecháte samozřejmě místa kolem očí, rty a pokud nemáte mastnou oblast krku a dekoltu tak vynecháte i ty. Na ty je nutné mít jiné tonikum - na suchou, na zralou pleť,prostě podle Vašich potřeb,čistící tonikum by tyto partie příliš vysušovalo.
 3. Séra / lokální péče - tento krok je ideální ,ale není nezbytně nutný. Sérum na nanášíme na místa s problémy stejně tak jako lokální péči, nanášíme nejprve roztíracími tahy a pak jemně vklepáváme bříšky prstů. Necháme 3 minuty vstřebat.
 4. Denní krém - denní krém na aknozni plet samozřejmě zase nanášíme všude tam kde jsou problémy, vynecháme rty i oční okolí. Pokud nemáme akné na krku nebo dekoltu, není nutné ani žádoucí sem takový produkt nanášet. Na tyto partie patří krém jiný podle typu pokožku na těchto místech! 
 5. Oční krém - je nutností už od 15-18let,není dobré na něj zapomínat, pokožka je v těchto partiích velmi tenká a vrásky se nemilosrdně tvoří jako první, dále vás mohou trápit kruhy, otoky apod. Takže krém rozhodně nevynechávejte! 

Večerní péče - budeme předpokládat, že pleť je nalíčená
 1. Odstranění očního make-upu - jen nutné používat speciální odličovací přípravek na oční okolí.
 2. První krok odlíčení - provádíme například speciálním mlékem na akné ( naneseme mléko na pokožku, klidně i krk i dekolt nebude tu tak dlouho aby pokožku tolik vysušilo. Krouživými pohyby bříšky prstů pleť všude prokroužíme spolu s odličovacím mlékem a poté suchými nebo teplou vodou navlhčenými tamponky odstraníme zbytky mléka a pleť opláchneme vodou ) nebo micelární vodou ( aplikujeme na tamponky a odlíčíme celý obličej, krk i dekolt a poté opláchneme vodou ). 
 3. Druhý odličovací krok - pokožku vyjma očního okolí odlíčíme za pomocí pěny nebo čistícího gelu ( na mastnou pleť )spolu s vodou, poté obličej opláchneme,, Takto bude obličej dokonale odlíčený a připravený na další kroky. Pokud se odličujete ve sprše klidně začněte gely a "doodličte" krokem dvě. 
 4. Tonizace - zopakujte krok z rána číslo 2
 5. Séra / Lokální péče - opět stejné jako ranní krok číslo 3
 6. Noční krém - většinou je mastnější, výživnější, někomu vyhovují dokonce oleje nebo balzámy určené na akné, mě tedy moc nevyhovují,ale zatracovat je nebudu. Každopádně přípravky těchto dvou typů musíte nanášet ihned po toniku ( ideálně když je od stejné firmy ) , tedy na pleť vlhčí, aby oleje nebo balzámy plet nevysušovali! Pokud preferujete krém může to být klidně stejný jako na den jen bez SPF nebo speciální noční, to už je jen na Vás. Na krk a dekolt opět patří krém správně zvolený pro tyto partie. Než si však půjdete lehnout je ideální počkat 15 minut ,aby se všechno dokonale vstřebalo a zbytečně jste si cenné látky nerozšmudlali do polštáře. Ale není to nutné, jen taková dobrá rada. 
 7. Oční krém - stejný krok jako u denní péče číslo 5.
Speciální péče
 1. Peeling - u vašeho typu pleti je peeling naprosto nutný, jedním z problémů akné může být špatné odlučování odumřelých buněk, takže peeling pokud máte citlivou pleť je nutné alespoň 1x týdně , pokud citlivou nemáte doporučuji 2-3x týdně. Peeling nesmí být příliš hrubý a ostrý, ideální jsou spíše enzymatické peelingy nebo peelingy speciálně určené na aknozní pleť. Pokud však budete mít tyto speciální nemůžete je použít na krk a dekolt, za to enzymatické ano, takže to ušetří peníze! Jaké doporučuji já si ukážeme níže. Peeling nikdy neprovádíme na očním okolí.Peeling nikdy neděláme po hlubokém čištění pleti nebo po neodborném domácím rýpání, roznesli byste si bakterie po celém obličeji. Nikdy také netlačíme na záněty!!Pokud je pleť extrémně zanícená nejsou vhodné jiné než enzymatické peelingy bez hrubých částeček. Nebo takový peeling, jen na pleť nanesete a nechte působit třeba tři minuty a poté jen smyjte
 2. Masky - vhodné jsou všechny čistící , stahující , protizánětlivé atd. Aplikace je opět u Vás nutná, v horších případech klidně ob den, jinak je frekvence 3x týdně. Samozřejmě nenášíme na oční okolí, rty, krk nebo dekolt, tak zase patří masky jiné. Vždy nechte působit potřebný čas dle návodu na obalu a poté smyjte. 
 3. Opalovací kosmetika - tuto kosmetiku na aknozní pleť musíte vybírat opravdu pečlivě a klidně do ní i víc investovat. Rozhodně nemůžete mít stejný produkt na tělo a na obličej!! Zamastíte si pleť a zánětů budete mít snad ještě víc!! Produkt na obličej musí vysloveně na obalu mít na psáno,že je na obličej s akné nebo na mastnou pleť. Pokud možno kupte si přírodní, již se nabídka rozšiřuje a například na eshopu biooo.cz už takové produkty najdete. 
 4. Dekorativní kosmetika -  u vás je důležitý makeup, korektor a pudr. Makeup kupte pouze určený pro Vás typ pleti, tedy pro plet mastnou, jen tak nebude zbytečně ucpávat pory. Mnohdy je i víc zmatňující, dobré makeupy má například značka Clinique nebo i přírodní makeupy,ale tady musí být jasně napsáno, že jsou pro vás vhodné, jinak bývají mastnější. Ideálem jsou Minerální makeupy, poměrně dobře i kryjí a jsou nejprodyšnější verzí,která akné dokonce díky minerálům i trochu hojí! Pokud si na plet budete cpát tuny levného makeupu tak si vše jen zhoršíte, bude to připomínat reklamu na domestos ,kde mají hnusáci bakterie mejdan! Budou si lebedit v prostředí bez kyslíku,pěkně v teploučku tuny vrstev makeupu a množit se budou jak divé! To samé platí pro báze pod makeup, pro Vás vhodné nejsou, pleť díky nic nedýchá a všechny báze ,kromě přírodních , obsahují mraky silikonů které pokožku dusí. Jednou za čas na nějakou akci si je použijte,ale rozhodně né denně!! Pudr by měl být také prodyšnější, vhodný na Vás typ pleti nebo minerální. Ideál pokud takto vyberete i tvářenku, tedy přírodní , minerální. Takto uděláte pro pleť maximum. Další nutností je korektor, ten by měl mít speciální na zakrytí nedokonalostí a pupínky, tedy měl by obsahovat i hojivé ingredience,nejen ty na překrytí! Nejsou tedy absolutně vhodné korektory pod oči, ty jsou většinou výživnější. 
 5. Opalování, solária - ano v rozumné míře je dobré obojí. Sluníčko pleti neškodí pokud máte vhodnou opalovací kosmetiku a nehrajete si na ještěrku,která trhá rekordy v opalování. Prostě rozumně, přes zimu si klidně sem tam dojděte na solárko, vybírejte salon ,kde víte, že nemění trubice jednou za uherský rok a mějte sebou dezinfekci s kterou si sami solárko přestříkáte a budete mít jistotu , že si domů neodnesete třeba plíseň. Díky sluníčku se vytváří vitamín D který naše tělo i kůže potřebuje. 
Takže to bychom měli vše co můžete pro svou pokožku dělat, teď tu pro vás budu mít pár tipů, triků:


 • Je nutné mít zvlášť ručník na obličej a na ruce a na tělo. Tedy tři sady ručníků, není to nikterak drahé, třeba taková Ikea má velmi levné ručníky ve třech velikostech. Ručníky na obličej měňte ideálně obden. Ručníky je také dobré prát s příměsí nějakého dezinfekčního prášku apod. A rozhodně je dobré je z obou stran žehlit, tak budou i "vysterilizované" a zamezíte množení bakterií. 
 • Houbičky na smývání masek jsou ideální z vaty nebo vatových tamponků, jsou jednorázové, odpadá tedy čištění a neroznesete si bakterie. Pokud nevyhovují jsou dobré mořské houbičky, ty ale vyhazujte po měsíci u aknozní pleti nebo maximálně po dvou. Po každém použití je umyjte v odličovacím gelu na aknozní plet a propláchnete teplou vodou, nechte uschnout na vzduchu. Jednou týdně je nechtě hodinu namočené ve studené vodě s mořskou solí. 
 • Houbičky a štětce na makeup je nutné čistit po každém použití, na štětce se prodávají speciální čistidla, houbičku projeďte antibakteriálním odličovacím gelem , propláchněte vodou a nechte volně uschnout. Je dobré tedy mít dvě houbičky a dva štětce na makeup. 
 • Na obličej si rukama sahejte přes den co nejméně.
 • Dezinfikujte ideálně ob den telefon/displej, nutností je jednou týdně. 
 • Nepůjčujte si s nikým vaše šminky, houbičky a ani štětce!
 • Pupínky si doma ideálně sami nečistěte. Pokud už se do toho pustíte, můžete čistit pleť vždy po změkčení speciální maskou nebo aspoň po koupeli. Poté čistěte pleť čistou, odlíčenou a to prsty vydezinfikovanými a obalenými v papírových kapesníčkách. Čistit můžete černé tečky, jemným tlakem. Dále můžete čistit pupínky s bílou hnisavou čepičkou a to následovně - kupte si jednorázové jehličky, plet napněte a lehce napíchněte pupínek přesně uprostřed bílé hnisavé hlavičky, poté lehkým tlakem ze všech stran vymačkněte obsah pupínku, mačkáme lehce, jinak se plet zajizví a podebere!!! Pokud už teče jen krev nebo se vám zdá že to lehce nejde , přestaňte! Pupínek vydezinfikujte a aplikujte lokální péči nebo masku na pupínek. Nechte působit, smyjte, vydezinfikujte znovu a dejte lokální péči a denní nebo noční krém. Nikdy,ale opravdu nikdy nemačkejte pupínky červené, bez bílé čepičky!!!! Hrozí jizvy, rozšíření infekce, obří strupy a další šílenosti. Tyhle pupínky pouze dezinfikujte a hojte kosmetikou. 
 • Nikdy nepoužívejte na pupínky zubní pastu! Není na to určená, i když vysuší obsahuje látky,které mohou klidně vyvolat dermatitidu!!Prostě na pupínky to nepatří.
 • Nepoužívejte prošlou kosmetiku. 
 • Do kelímků nikdy nesahejte nevydezinfikovanýma rukama, ideální je vydezinfikovaná špachtlička. 
 • Povlaky na polštáře převlékejte 1-2x do měsíce, přeci jen je na nich obličej celou noc a pokud jsou na něm bakterie řádí pěkně i na povlaku, je to tedy hygieničtější.
 • Ideální je pestrá strava, všichni asi víme o co se jedná! Dostatek vody, omezit fast foody nebo úplně vynechat. Přidat ovoce a hlavně zeleninu a vlákninu. Zdravé zažívání rovná se zdravější pokožka. 
 • Peeling si nikdy neděláme na roznípané pupínky! Infekci bychom si akorát roznesli, na takové pupínky patří maska! 
 • Jehličky používáme zásadně jednorázové a s nikám si je neppůjčujeme!!!
 • Kartáčky na pleť jsou vhodné , ale musíme je po každém použití dezinfikovat! A nesmíme je používat s velkým tlakem nebo na pleť po hlubokém čištění.
Teď si dáme pár typů na konkrétní firmy:


Micelární vody , je více méně jedno jakou si oblíbíte, jestli z lékárny, drogerie, jestli vyloženě pro mastnou pleť, já si osobně myslím, že je to zbytečné, kupte si na citlivou pleť ať s ní můžete odličovat i oči, stejně Vás pak čeká další odličovací krok. Já osobně nám dobrou zkušenost s La Roche Posay a samozřejmě s Biodermou, nyní používám od Ericson Laboratoire, mám na ní slevu, jinak je velmi drahá a stejnou službu Vám udělají i jiné vody. 
Ranní masky - jsou samostatnou kategorií , můžete nebo nemusíte je ráno použít, Havlík má v nabídce již dvě, jedna je královská snídaně a druhá jejich první ranní maska, a tu bych Vám doporučila spíš. Obsahuje totižž více čistících a hojivých bylinek. 
Odličovací gely - většina čistě přírodních určených na mastnou pleť nebo aknózní jsou dobré, takže výběr je jen na vás. Já vám tu přinesu zase typ na mé oblíbené - Kivvi čistící emulze se šalvějí, Eubiona gel, Kivvi emulze s lopuchem. Ale určitě najdete i spousty jiných firem.
Tonika - moje nejoblíbenější je rozhodně od BioAroma, pleť je po ní krásně hebká. Zkoušela jsem zatím jen pár čistících tonik a nic moc mě neuchvátilo aby si to zasloužilo být jako tip. Ale zase doporučuji spíše přírodní tonika. Ideálem je samozřejmě mít tonikum od stejné firmy jako krém,ale málo kdy se to podaří. 
Peelingy -  jednoznačně za sebe mohu doporučit peeling enzymatický od Kneipp a pak také trochu silnější i dražší od Dermatologica. Pokud hledáte peeling klasický s částečkami vyloženě na pleť nečistou mohu doporučit od Ericson Laboratoire, klientky si ho velmi chválí, urychluje hojení, čistí a je hodně silný. Dále jsou hodně na webu chválené peelingy z aknozních řad od lékárenských značek jako je třeba Bioderma, sama jsem nezkoušela takže nemohu posoudit. 
Masky -  těch je hodně, výborné jsou třeba ryzé ayurvédské značky, jílové masky nebo masky neemové. Všechny krásně čistí a musíte si je vyzkoušet, abyste našli tu pravou pro vás. Já mám rada například jemnou masku ,která nedráždí od BioAroma. Rozhodně bych jí doručila pokud máte zároveň hodně citlivou pleť, pokud ne postačí klidně samotný zelený jíl. Moc se mi líbila maska od Hristiny se safírem, nyní mají i novou Akné řadu, vypadá moc pěkně,ale ještě jsem ji nezkoušela i když to mám v plánu :) Skvělou maskou na regeneraci pleti po užívání antibiotik nebo na hojení jizviček je Dr.Hauschka Revital. Vynikající a extra silná maska je opět i od profi péče Ericson Laboratoire,ale cenově je opět někde jinde. Je hooodně silná, takže pro pleť citlivou je lepší nejprve vyzkoušet vzoreček. 
Speciální péče  - na letní osvěžení jsou dobrá tonika ve spreji, cenově fajn mají například Saloos,ale obsahují alkohol, takže pro všechny kdo vědí , že jim to nevyhovuje nedoporučuji.Na výběr je mnoho druhů bylinek. Dále je to částečně přírodní Akné gel od Nobilis, který doporučuji na večer plošně nebo jen jako lokální péči kdykoliv. Nebo skvěle hojivá tyčinka od Anatomicals nebo sprej od Salcura. Tuhle trojku najdete zde
Denní a noční krémy - pro milovníky balzámů a olejové kosmetiky mám tip od řecké kosmetiky BioAroma, naopak pro ty z vás co milují lehké gely je velmi dobrý Madara gel, skvělý nočník krém ,který extrémně dobře hojí je dětský Calendula. Opět mohu doporučit Sebocreme nebo Sebo gel z profi řady, opravdu dobře fungují a jsou částečně přírodní a hodně silné. 
Dekorativní kosmetika - makeupy jsem Vám celkově doporučila od Clinique přímo pro Váš tip pleti, hodně krycí jsou Revlon , ale pozor tady vyhovují jak komu, někomu pory ucpávají, mě tedy ne a krásně kryjí, určitě zvolte variantu pro mastnou a smíšenou pleť. Pudry mohu doporučit levnější od Alverde a dražší od Lavery. Dále samozřejmě všechny firmy prodávající minerální makeupy, tvářeny, pudry apod. Například velký výběr je v Country Life v Liliové ulici nebo v Kotvě v Biooo.cz. 
Opalovací kosmetika - seženete například zde

Doplňky stravy


Ty musíte konzultovat vždy s lékařem pokud máte jakékoliv alergie nebo onemocnění, aby se vzájemně neovlivňovali negativně s léky. Vždy je dobré při akné užívat bylinky ,které podporují činnost jater -  pampeliška, měsíček, ostropestřec, čekanka atd.. Dále je dobré užívat vlákninu nebo mít stravu bohatou na vlákninu, čistí střeva a tak čistí i pleť. Dobré jsou i probiotika, ideálně přírodní cestou v podobě kvašené zeleniny, kefírů. Nebo i v doplňcích stravy,ale doporučuji kouknout na DTesty, ne všechny mají tolik hodných bakterií jako slibují. Během letních a jarních měsíců můžete zařadit zelené potravy -  ječmen, řasy apod. Čistí organizmus,ale ochlazují, takže na ně v zimě pozor. Vhodné je doplnit cenné oleje do stravy jako konopný olej, brutnákový olej nebo olej pupalkový. Dále je dobré doplňovat zinek , ideálně třeba dýňovým olejem nebo semínky. Dobré jsou i pokud nemáte nemocné ledviny nebo nádorová onemocnění i různé směsi na pročištění lymfatického systému. Bylinek které čistí organizmus jsou mraky, takže stačí se jen rozhodnout pro nějakou a začít ji pravidelně užívat, alespoň v začátcích to může hodně pomoci,když hledáte jak vyléčit vnitřní prostředí a pomoci urychlit hojení kůže. 


Tak a rady máme u konce. V průběhu tří článků jsme si vyvsvětlili vše co byste měli potřebovat k léčbě akné. Tipy na konrétní kosmetiku jsou menší , takže pokud máte nějakou oblíbenou, která Vám zabírá určitě dejte odkaz do komentáře,ať společně uděláme seznam všech zajímavých produktů,které stojí za vyzkoušení :) Doufám, že se Vám články líbily a pomohou Vám :) 
Komentáře

 1. Zajímavý článek, u několika bodů se můžu ještě zlepšit. některé z nich jsem ani nevěděla. Co mě ale naprostto dostalo, že někdo používá na pupínky zubní pastu! Jak to někoho napadne? :D

  Klára
  NARA blog
  www.natalieklara.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Pasta na zuby se používala dřív hlavně za dob našich maminek

   Vymazat
 2. Wow, parádní článek...Já jsem ručníky na obličej vyřadila..používám už jen vatové tamponky na očištění. Sice je to neekonomické, ale zase spolehlivé. Chlapovi nevysvětlím, že jeden ručník nemá používat :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc a moc děkuji :) To já mám ukázněného chlapa, takže tuhle ručníkovou metodu praktikujeme, máme oba jeden na obličej dohromady,ale mění za čistý každý večer.

   Vymazat
 3. Moc pěkný a inspirující článek :o)
  Mohu se zeptat jakou dezinfekci používáš na mobilní telefon, špachtle atd.?
  Předem díky za odpověď :o)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji. Na dezinfekci pokožky používám Skinsept - http://www.dentimedshop.cz/detail/dezinfekce/dezinfekce-rukou-a-pokozky/skinsept-f-350ml-dezinfekce-pokozky-s-rozprasovacem.html?gclid=CjwKEAiA7MWyBRDpi5TFqqmm6hMSJAD6GLeAqnj7D8aM2KLn-9wAGleY0va6BlBQtlI9-zvjoBAgLxoCaMrw_wcB

   Vymazat
  2. Na dezinfekci ploch, špachtlí , pinzet apod. je to klasický Sanytol :
   http://www.drogerie-slevy.cz/cistici-prostredky/sanytol-dezinfekcni-univerzalni-cistici-prostredek-500-ml/?utm_source=google-merchant&gclid=CjwKEAiA7MWyBRDpi5TFqqmm6hMSJAD6GLeA25G9wVuy35XAI2lHNkn5JEqKblFU2dA2AzXhrdLt6RoCXv3w_wcB

   Vymazat
  3. A na mobil použiji většinou klasické dezinfekční ubrousky z drogerie :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky