Akné a péče o pleť 2. část

Naposledy jsme si vysvětlovali základní informace proč se akné dělá ( článek zde ) a jak ho léčit, tedy tu hlavní vnitřní příčinu akné. Ta tvoří 80% problémů, když ale budeme předpokládat, že to jste si prošli a řešíte to, je na čase popovídat si o léčbě vnější tedy o procedurách u kosmetiček a lékařek. Co za to stojí a co už ne.


Lékaři/dermatologové


Začneme dermatologií, to je totiž většinou první "rozumný" krok ,když bojujete s akné a pochopíte , že se jedná o onemocnění ,jdete logicky za lékařem, v tomto případě dermatologem. Ten by měl být natolik dobrý ve svém oboru, že s vámi rozebere vše co jsme měli v předchozím článku a dá Vám ideální doporučení na další lékaře/alergologii apod. a poté Vám nabídne víc variant řešení problému i u něj v ordinaci. Realita je však úplně někde jinde, těch chytrých dermatologů, kteří chtějí problém vyřešit a nejen zaléčit je minimum. Většina Vám automaticky nabídne : antibiotika ať už vnitřně nebo na pokožku, chemický peeling, laser, antikoncepci a ti lepší alespoň poradí kosmetiku z lékárny plus jak používat a o pleť se starat.Teď si rozebereme jednotlivou úspěšnost nabídky ordinační pomoci v boji s akné, nejsem lékař,ale za osm let jsem viděla x klientů,kteří absolvovali tyto metody a mohu tedy porovnat jejich úspěšnost.

1.)Antibiotika


Vnitřně se předepisují u velmi těžkých forem akné, kde jsou absolutně na místě a poté by se ideálně měla hledat příčina , kde je takzvaně zakopaný pes viz článek první. Antibiotika na pokožku ať už ve formě masti, vodiček apod. se předepisují velmi často. Tyto produkty jsou velmi silné a opravdu účinkují, pupínek se dřív zhojí, vysuší se a antibiotikum zahubí všechny breberky v zánětu. Takže to znamená, že pomáhají ve vymizení akné, v urychlení hojení,ale absolutně neřeší příčinu, tudíž bychom je mohli používat pořád dokola. Protože, když bude problém uvnitř, akné se prostě bude tvořit dál a vy budete řešit vždy jen pupínek. Problémem je také to, že antibiotikum velmi zatěžuje samotnou pokožku a narušuje zdravé mikrobiální osídlení pokožky, její pH. Málo kdy Vás lékař upozorní na to, že antibiotika by se měla používat lokálně, jen tedy na místa kde je problém! Nebo i když Vás upozorní mnoho z Vás to používá plošně, což je velká chyba, zdravá pokožka tím nevýslovně trpí. Dlouhodobé používání antibiotik vede k přecitlivělosti pokožky, někdy i zhrubnutí, tvorbě ekzémů, pigmentací a prostě pokožka vypadá unaveně a nezdravě i když je třeba momentálně bez pupínků. Proto za mě antibiotika ano ,jako taková první SOS pomoc, aby Vám to pomohlo i psychicky, léčba bude rychlejší,ale mezitím musíte hledat ,kde je problém a začít ho řešit, jinak to nemá smysl. Důležité je upozornění,že při užívání antibiotik nesmíme na sluníčko! Hrozí negativní reakce, takže musíte v době léčby používat vysoký faktor ,který však akné může zhoršit nebo se slunci opravdu hodně vyhýbat.

2.)Chemický peeling


Pokud je dermatolog rozumný nikdy Vám ho nepředepíše na hnisavé akné,  je to kontraindikace. Chemický peeling může být na pleť mastnou , pleť aknozní zaléčenou bez aktuálně probíhajících zánětů, na jizvičky po akné nebo rozšířené póry. Otázkou však je pomáhají a stojí za to do nich investovat? Chemické peelingy jsou buď hodně silné ,kdy se po zákroku pokožka bude olupovat, bude rudá a na nějaký ten den Vás to vyřadí z běžného provozu nebo peeling momentálně modernější a oblíbenější,kdy jsou slabší a ihned po aplikace je pleť maximálně lehounce zarůžovělá a vy můžete normálně fungovat. Oba typy jsou běžně prováděné. Viděla jsem prezentace mnoha peelingů a také mnoho klientů,kteří oba typy podstoupily ve snaze mít krásnější pleť...a měli? Ani omylem, chemické peelingy jsou trochu blbost. Mají vám stáhnout pory - kravina, ano na pár dní maximálně týdnů po aplikaci to tak vypadá, vy extra obrousíte prostě horní vrstvu pokožky takže je jasné , že se bude zdát hezčí, zdravější. Ale velikost póru je vám geneticky vrozeně daná, je daná věkem, mírou slunečního záření a také tím jak pleť čistíte a zda chodíte na hloubkové čištění. Jen peeling nic nevyřeší a dělat ho pořád dokola nic neřeší, jen ubližujete pokožce. Která je citlivější, tenčí a velmi náchylná k pigmentovým skvrnám!! Navíc vypadá napjatě a nezdravě, u lidí co to přehánějí až nemocně. Peeling také neléčí nadměrné maštění pleti, je to hloupost, to nelze řešit na povrchu. Chemický peeling může zesvětlit jizvičky a lépe zhojit růžové jizvy jsou pak menší a méně patrné. Ano to jedině umí,ale opět se to nesmí přehánět a efekt není nikterak dokonalý, jde jen o zlepšení. Za mě jsem viděla za celou dobu spíše negativa než pozitiva a nebo absolutně nulový efekt ať už pozitivní nebo negativní. Takže já osobně bych peeling doporučila pouze na jizvičky nebo fialové flíčky po akné a to nejprve šetrnější, vyzkoušíte a posoudíte efekt, pak klidně můžete zkusit ještě jedno sezení na silnější peeling, pokud ani tam nebude uspokojivý efekt nemá to cenu. Tyhle peelingové pokusy ,ale dělejte jen v období podzimu nebo zimy,když neplánujete dovolenou za slunce, ať pak neřešíte flíčky pigmentové.

3.)Laser

Tohle ošetření je opět vhodné pro podzim nebo zimu, aby nedošlo k následným pigmentacím vlivem slunečního záření. Pokožka může být po ošetření podrážděná a zarudlá, záleží na druhu a síle laseru. Všechny lasery mají více méně účinkovat stejně - mají hubit bakterie, urychlovat hojení, zlepšovat kolagenní a elastická vlákna a celkově kůži regenerovat. Ano toto ošetření pomáhá, dle druhu laseru na 10-60% , opět ale řeší akné jen povrchově, respektive věnují se zánětu v pokožce, opět to není metoda ,která Vás akné zbaví trvale. Je dobré je klidně kombinovat s nutnou vnitřní léčbou, vhodnou domácí péčí, vhodnou kosmetikou a hlubokým čištěním. Jako doplněk je to skvělá metoda, ale finančně náročnější. Existuje ještě metoda IPL ,která funguje podobě,ale je slabší. Stroje IPL už mohou obsluhovat i kosmetičky. Ale efekt se rozhodně nevyrovná laseru,ale jako doplněk ke kosmetickému ošetření ,když nejsou kontraindikace proč ne, urychlí hojení, je cenově levnější a někde dokonce i v rámci ošetření. Kosmetička však musí být dokonale proškolená a mít určité zkušenosti a dobře znát pleť i zdravotní stav klienta. Samostatně je však IPL na akné slabé.

4.)Antikoncepční pilulky

O tom jsme se bavili v prvním článku viz rubrika Hormonální akné.

5.)Kosmetika z lékárny + péče

V této oblasti nemám nic proti, pokud lékař dobře poradí jak se o pleť starat vyhnete se mnoha chybám. Většinou radí jen kosmetiku z lékárny, jednak jí mnohdy sami prodávají , takže jde o kšeft a jednak doktoři jsou povinni znát dermakosmetiku, právě tu z lékárny, nikdo po nich nemůže chtít aby se orientovali na kosmetickém trhu mimo lékárenskou nabídku! Takže to chápu proč nabízí kosmetiku jen odsud, jsou jí většinou proškolení, dostávají přednášky atd. A masírka je velká ze strany těchto firem. A ony ani nejsou špatné, rozhodně lepší než drogérková kosmetika, obsahují více účinných látek ,ale také mohou být moc silné , mohou hodně vysušovat atd. Takže tady je to dost složité, chce to prostě vyzkoušet a najít si co přesně sedne vaší pokožce. Pokud preferujete přírodní kosmetiku, rady od lékaře se většinou nedočkáte, nerozumí jí a nemají s ní prostě zkušenost, což není chyba, nespadá to už do jejich oboru.

Tak to bychom měli všechny metody ( nebo tedy ty nejčastější ) ,které Vám většinou lékař dermatolog nabídne. A teď se koukneme na to jak Vám může pomoci kosmetička a jaká je nabídka u ní.

Kosmetické salony

Kosmetické salony dnes nabízejí mnoho variant ošetření pleti s akné.

a.)IPL, + kosmetické lasery


Mohou to být přístroje IPL ,které jsme si trochu popsali již výše, takže ty už rozebírat nebudeme. Dále to dokonce mohou být i slabší lasery, za mě absolutně nedoporučuji, lasery podle mě spadají nebo by to tak mělo být, do rukou doktorů! Stejně lasery ,které můžeme obsluhovat my jsou slabší a přijde mi to zbytečné, to je pak skoro jak IPL, jen za větší ceny. Navíc přístroje jsou šíleně drahé a málokterá kosmetička si může dovolit koupit přístroj za x set tisíc a jít stále s dobou, vývoje těchto přístrojů se prostě nezastavují. Takže za mě lasery v salonech ne ( teď mě asi některé kosmetičky stáhnou z kůže ,ale je to prostě můj názor,nic víc ).

b.)Kosmetická ošetření ( značky, postupy čištění )


Značky
Dále v salonech najdete kosmetická ošetření na tento druh pleti, každý salon se rozhodne pro určitou značku,která má jasně daný postup péče a produktů. Je tedy jen na Vás najít si co Vám bude vyhovovat, eticky sedět, finančně a také co bude sedět a účinkovat na Vaší pleť. Nedá se jednoznačně určit ,která profesionální kosmetika je na akné nejlepší. Samozřejmě,když už jdete ke kosmetičce proboha ať pracuje s profi kosmetikou , někdy vidím - péče s Avonem,Oriflame apod. To je kravina, tohle si můžete koupit domů a naplácat si to taky. Profi produkty mají být koncentrovanější, promyšlené, důkladnější a patří do rukou jen odborníkovi,který je dobře proškolený. Za jiné než profi ošetření s profi kosmetikou bych nezaplatila nai korunu! Já jsem za xlet pracovala s pár firmami ( Darphin, Mako, Ryor, Alcina, Nobilis Tilia a Original Atok, Payot a nyní s Ericson Laboratoire) takže mohu mezi sebou porovnat tyto firmy a ruku na srdce, bohužel účinnější jsou vždy ty né čistě přírodní.Ty totiž umí rychleji přinést výsledky,prostě to tak je. Přírodní funguje také, šetrnějši ,ale také většinou o dost pomaleji. Rozhodnutí je tedy na Vás. Obě fungují a každá trochu jinak. Z těch klasických ,když je porovnám ,tak jednoznačně vede o milion procent právě kosmetika Ericson Laboratoire, ano někdo bude říkat reklama, teď s tím pracuje a bla bla bla. Říkejte si co chcete, tahle kosmetika má nejpromyšlenější profi péči ať už v salonu nebo na doma, vidím s ní výsledky hodně rychle. Chodí mi zákaznice,které si kupují i mnohem dražší kosmetiku nebo byli jinde na ošetření za x tisíc a výsledek neviděli, tady už říkají po jednom ošetření, že pleť působí čistěji ( samozřejmě to není otázkou jednoho ošetření, jde jen o to jaký má člověk z pleti pocit , jak kosmetika dokáže stáhnout pory, vyčistit, zklidnit) a mají z ní lepší pocit a to i z domácí péče. Lepší produkty na profi úrovni jsem zatím neměla možnost vyzkoušet, tím neříkám že nejsou, nezkoušela jsem všechno! Cenově je tato značka dražší takže bohužel není opravdu pro každého - ceny jsou od 800-1600,- za jeden přípravek. Proto já osobně doporučuji i jiné přípravky , levnější a radši pravidelné profi ošetření, ideálně touto značkou nebo jinou ,když u ní uvidíte výsledky.

Hluboké čištění
Ano tohle je nutnost, myslím, že to neradi čtete,ale pokud máte problematickou aknozní pleť musí se profesionálně čistit!! Ani já sama si dobře nevyčistím černé tečky tak jako mi je vyčistí zkušená kolegyně. Póry se neustále zanáší mazem, to je přirozené,ale u někoho je to víc, právě jako u aknozní pokožky. tento maz se může zapouzdřit v pokožce, může vést až k infikovaným zánětů nebo dokonce zapouzdřeným cystám! Nebo k černým tečkám,které "jen rozsedí" pór a ten už nikdy nemusí být tak maličký jako předtím, je to jak když půjčíte kožené boty na určitou dobu někomu s větší nohou, taky vám je roztáhne a už nikdy nebudou tak sedět , tak malé jako předtím. Je to logické.Pokud máte akné tak je nutné samozřejmě řešit vnitřní problém, viz první článek,ale také pravidelně hloubkově čistit. Pokud to vaše finanční i časová stránka zvládne je ideální v první fázi chodit klidně i 1x za 14dní a poté podle postupného zlepšování prodlužovat sezení na 1x za 4 týdny. Tato frekvence by se ideálně měla dodržovat i když už bude pleť víc pohodě, maximálně protáhnout na 1x 5týdnů nebo podle stavu pleti a zkušenosti kosmetičky. Když vidím, že to stačí za dýl nikoho neždímu z peněz ( asi bych víc vydělávala, kdyby to tak bylo :D ) a prostě řeknu upřímně jak to vidím a za jak dlouho to bude stačit. Hodně to závisí i na tom jak se klient o pokožku stará doma.

Tak teď jdeme k tomu jaké typy čištění salony nabízejí. Největší tragédie je ošetření pudrovou masáží ( fuj učili jsme se to na škole) je to totální kravina,která už se dnes nabízí ojediněle a spíš asi v menších salonech. Vše spočívalo v tom , že kosmetička nanese pudr ( většinou levný dětský, bleee ) na pokožku a pak provádí takovou speciální poštipovací masáž, díky které se pokožka prokrví a pudr "vysaje" přebytek mazu a zacucne se do pleti ( podle mě to akorát zabušíte i z mazem do poru a pleť vysušíte ), prostě je to nechutné a kravina! Je pleť je potom matnější,ale prostě pudr patří jen na dětskou prdýlku, do dekorativky nebo na pot v botách či podpaží ,ale ne na masáž ...fuj! Dále je to přístrojové čištění různými špachtlemi, samo o sobě to nefunguje! Musí se k toomu čistit i ručně, neexistuje prostě přístroj,který dokáže vycucnout zánět, bohužel! Ale jako kombinace je to super, musí se to ovšem používat správně, což hodně kosmetiček neumí, protože jim to firmy špatně vysvětlí. Když se ,ale dobře nastaví, dokáže z pleti dostat přebytečný maz hezky bezbolestně a jemně. Pak už jen ručně dočistit bílé záněty a černé tečky. takže samotná špachtle je blbina, ale v kombinaci s ručním šetrným čistěním je to super :) Napařování parafínovou maskou - modlím se a doufám, že tohle už se snad taky nikde nedělá! Je to masakr, parafín je hodně teplý, na pleti to nikdy není příjemné a dost to škodí jemným cévkám v obličeji!!! Takže za mě jedině pro nepřítele těžkého kalibru jako pomstu. Další je změkčení pokožku vlhkým teplem ( pára, obklady apod ) je to nejednoduší a nejrychlejší jak pleť změkčit, někdy se dají přidat i bylinky nebo séra ,která už mají čistit. Pleť se tak velmi snadno uvolní a snadno se čistí. Ovšem při častém používání nebo použití u pleti s rozšířenými žilkami nebo plet citlivé není ideální! Moc jí to střídání tepla a následného chladnutí neprospívá :/ Takže ano,ale rozumně a po dobré diagnoze. Změkčení za pomoci speciálních sér, masek apod. je podle mě nejlepší metodou, každá firma má jiný produkt,ale všechny nevyužívají vlhké teplo a i přesto jde dobře pleť vyčistit.

Ruční čištění je vždy nutné,ale musí ho provádět skvělý odborník,který ví co může a co nemůže čistit, není nutné čistit všechno nebo vše na jednom sezení, čištění nesmí probíhat o moc déle než 15 minut, pak už je pleť přecitlivělá a je lepší to rozdělit na víc ošetření v kratším časovém úseku. Pokožka se musí čistit vždy prsty obalenými v papírových kapesníčcích v rukavicích nebo bez nich ( dle preferencí klienta ) a šetrně. Zkušená kosmetička dokáže vyčistit černé tečky, zapouzdřené mazové pupínky, bílé hnisavé vřídky a někdy lze odstranit speciální metodou i velké záněty. Pokožku Vám pak musí vždycky vydezinfikovat!! To samé musíte cítit dezinfekci u u čištění špachtlí a vyžadujte používání jednorázových jehel,které musíte vidět!! Hygiena je tu velmi důležitá. Po čištění musí vždy následovat maska, docházet jen na čištění a jít s otevřenými pory domů je hloupost, pleť potřebuje čas na uklidnění a zatažení drobných ranek. Musíte také počítat s tím, že po manuálním čištění pleť bude zarůžovělá, míst lehounce oteklá -  to vše v závislosti na vaší reaktivitě kůže. Nikdy nesmíte vypadat jako po útoku sršní :) To je důkaz přehnaného drsného čištění. Správná kosmetička Vám naznačí jak pleť může ve vašem případě při odchodu vypadat.


Tak a máme za sebou dvě kategorie: kosmetičky a lékaře. Bylo to docela náročné...příště si řekneme jak o pokožku pečovat doma :) takže čekejte zase pěkně dlouhý,ale už snad poslední díl péče o akné.

Komentáře

  1. Já už jsem o návštěvě kosmetičky přemýšlela, ale vždycky se bojím toho, že budu odcházet opuchlá, rudá a bude to bolet..Kamarádka jednou byla na manuálním čistění a říkala, že nikdy více..Bojím se, že to netrefím hned napoprvé a bude to katastofa, ze které se budu lízat i několik týdnů...Sama na akné trpím jen ped menstruací a když nedodržuji pitný režim, To u mě dělá hodně! Na černé tečky trpím. Bohužel. Nedokážu si proto představit tu pudrovou metodu. Na mě používá masérka pudr jen při lymfodrenáži, aby jí to moc neklouzalo a musím říct, že je to moc příjemné...ale na obličej?! Díky nechci...bleh.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jako čištění bolí, není to bezbolestná záležitost,to se člověk musí smířit dopředu,ale zase nic tragického a kdžy kosmetička ví co dělá tak je to jen kuprospěchu :)

      Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky