Akné a péče o pleť 1.část

Tohle je tak trochu článek na přání, když jsem se vás ptala o čem byste si rádi přečetli na blogu kromě recenzí, byl článek o akné a péče o takto problematickou pleť, jednou z nejčastějších požadavků o čem bych měla psát.


Je to poměrně složitá věc napsat stručně, výstižně článek co to akné je a jak ho léčit, jak o takovou to pokožku pečovat atd. Pokusím se tedy co nejjednodušeji podat Vám informace o akné a jak s ním zatočit. Možná si říkáte co já o tom vím, sama akné nemám...asi takto ,již více než 8 let pracuji jako kosmetička a převážně jsem za celou svou praxi řešila hlavně otázku co s akné, jak na něj. Za ta léta jsem se naučila hodně věcí, hodně věcí jsem pochopila a hlavně viděla v praxi na svých klientkách i na svých blízkých, že fungují. Takže proč se s Vámi nepodělit o kvalitní a fungující informace? Bohužel formou článku je to trochu těžší, už když ke mě klientka přijde s tímto problémem mnohdy celou proceduru mluvíme a mluvíme abychom obě pochopili, kde je problém a jak na něj, a to je prosím 90-120 minut ! A při další návštěvě přijdeme klidně na spousty dalších věcí...takže mějte se mnou trpělivost,když bude článek delší :)

Nejprve je potřeba uvědomit si jednu věc, která je důležitá, vlastně ta nejdůležitější v boji s akné:

"Vaše akné není kosmetický problém, jedná se o onemocnění, soubor problémů, které za Vás nikdo jiný než Vy sama nevyřeší!! Neexistuje kouzelná kosmetička, lék, kosmetika, procedura, pilulka, která to za Vás vyřeší. Když se Vy sama nebudete snažit problém vyřešit ,nic a nikdo to za Vás neudělá!! Je snadné pomluvit kosmetičku, lékařku, pleťový krém, ale zamysleli jste se někdy nad tím kolik snahy jste vynaložili Vy? Akné je jako hubnutí, musíte vynaložit značné úsilí abyste se ho zbavili a pochopili ho.Pasivní přístup zde neplatí. "

Pokud tohle všechno chápete a jste ochotni sami sobě pomoci jdeme na to :) Možná jsem Vás trochu vyděsila,ale z praxe ke mě chodí mnoho klientů s akné, pouze necelá polovina z nich chce aktivně problém řešit a také mají krásné výsledky. Druhá polovina se stále na něco vymlouvá, je líná, chce abych za ně problém vyřešila jen já kouzelnou maskou ideálně za 20min...já jim mohu pomoci na cestě zbavit se akné,ale bez nich to nejde. Dostanou soubor informací toho co mají dělat a polovina to neudělá a stále remcá a diví se , že se nic nezlepšuje...no prostě je to jako s hubnutím. Celé to bude fungovat, když Vy sami budete chtít. Ale dost teorie jdeme na to, vysvětlíme si co akné vlastně je, jak ho léčit, jak ho doma ošetřovat.

Akné není kosmetický problém to jsme si již řekli.Jedná se o onemocnění mazových žláz. Mazové žlázy produkují maz,jehož množství je ovlivněno mnoha faktory - geneticky, hormonálně, klimaticky, kosmetikou, léky, stravou apod. - prostě mnoha věcmi. Pleť se díky množství produkce mazu dělí na pleť mastnou - leskne se, pory jsou rozšířené, kůže může být hrubší, napleti jsou černé tečky ( nebudu psát odborné termíny! ),sem tam maximálně nějaký ten bílý nebo zanícený červený pupínek -  a pak je pleť aknozní, nečistá, zanícená - ta může kombinovat všechny negativa mastné pleti plus má výskyt mnoha bílých i zanícených pupínků a někdy až obřích zanícených cyst v podkoží. A o téhle pleti tu dnes bude řeč. Mastnou si probereme jindy.


Tak když víme o co jde musíme zjistit co akné vyvolává, proč se dělá. Akné totiž nikdy není problém kůže samotné, za pupínky je vždy problém uvnitř našeho těla. A pokud ten nevyřešíte nikdy se akné úplně nezbavíte, vše co budete provádět na povrchu, zase zlepší jen povrch, budete léčit důsledek ne příčinu.

Takže první co klientkám vysvětluji je co všechno akné může způsobit:

Špatné zažívání


Tohle je nejčastější problém! Někde v zažívacím traktu je problém, díky kterému je v těle mnoho toxinů a tělo se brání čištěním přes pokožku. Buď se bude jednat vyloženě o potravinovou alergii - nejčastěji laktóza, cukry, lepek, ovoce atd. , takže Vaše kroky by měli vést k alergologovi a měli byste si nechat udělat co nejširší škálu testů na všechny potravinové alergie. U 50% mích klientů se vždy přišlo na poměrně silnou alergii a po vysazení alergenu došlo k téměř úplnému zhojení pupínků ( nečekejte to za týden, tělo se musí vyčistit, výsledky můžete poznat nejdřív za 2-3 měsíce na pleti, dříve je poznáte na tom jak se celkově budete cítit ). Dále se může jednat o špatné vyprazdňování ( zácpu ), pokud si na velkou dojdete méně než 1x denně máte problém, ve střevech zůstávají zbytky potravy a toxiny z této natrávené kaše se vstřebávají zpět do krve a opět se tělo bude čistit přes kůži. Opět doporučuji kontrolu u lékaře abyste vyloučili vážnější poruchu. Pokud je vše v pořádku nasaďte si vlákninu jako doplněk stravy a samozřejmě pestřejší jídelníček plný zeleniny, ovoce a přirozené vlákniny. To pomůže pravidelné stolici a čištění střev. K vláknině musíte ,ale hodně pít čistou neperlivou vodu!! Když budete zobat vlákninu a pitný režim bude nedostačující ucpete si střeva ještě víc!Pitím samozřejmě i zlepšíte celkové trávení a toxiny se z těla lépe vyplaví.

Hormonální problémy


Druhý nejčastější problém, ať už vlivem puberty nebo prostě celkovým kolísáním hormonů, je akné vyvolané hormony. Opět nutné poradit se s lékařem, gynekologem, udělat hormonální testy a zjistit ,kde je problém, mnohdy se může odhalit i nějaké onemocnění apod. Pokud je akné čistě hormonálního původu je léčba těžší a lehčí. Lehká varianta je nasadit hormonální antikoncepci,která však má mnoho jiných škodlivých účinků, je tedy jen na Vás toto zhodnotit. Každopádně pokud je antikoncepce správně nasazená na hormonální akné tak ho většinou na 80-90% zlepší. Ovšem po vysazení může být zpět v nižší, stejné nebo i horší formě, kdo ví...to Vám nikdo dopředu neřekne. Těžší cestou je zvolit alternativní medicínu a to podle toho jakou preferujete - čínská medicína, bylinky, ayurvéda, homeopatie či jejich kombinaci. Alternativní medicína dokáže hormony srovnat bez chemie, jen musíte být trpělivý, najít si dobrého odborníka a nenechat se odradit prvním nezdarem. Je hodně lidí co kladně reaguje na homeopatii,ale někdo zas třeba jen na bylinky apod. Každý potřebuje něco jiného.

Léky,které berete 


Bohužel je mnoho osob,které tropí onemocněním nebo dokonce onemocněními, jenž vyžadují neustálé zobání mnoha léků. Tyto léky většinou nejdou vysadit a člověk je bere dlouhodobě a někdy i do konce života. Tento koktejl chemických léků mnohdy velmi zatěžuje vaše játra , ledviny a jiné orgány lékovými toxiny, které Vám sice pomáhají na jedné straně s Vaším onemocněním ,ale na druhé straně zatěžují chemicky vaše tělo a to se čistí opět přes kůži. Bohužel mám i takové klientky a tam je pravda těžká, akné se prostě nikdy úplně nezbavíte. Je to bohužel tak. Nikdy nemůžete vysadit léky ,které potřebujete. Takovéto akné můžete jen zlepšit a to tím, že po konzultaci s lékařem budete brát potravinové přírodní doplňky,které pomáhají posilovat játra a ledviny, budou je posilovat aby mohli lépe bojovat s chemií. Budete mít pestřejší jídelníček s dostatkem vitamínů, minerálů apod. a tím zase svému tělo pomůžete. Budete chodit na čistění pleti, používat správnou kosmetiku a dobře se o pleť starat a zaručuji Vám , že akné udržíte v snesitelné formě. To vše můžete podpořit i alternativní medicínou.

Potravinové fitness doplňky


Tohle je kategorie sama pro sebe...musím se až trochu smát. V poslední době za mnou chodí mnoho slečen s akné nebo pouze takovou drobnou vyrážkou ( drobné pupínky ve výsevu ), že žijí zdravě, cvičí, o pleť se dobře starají tak proč tedy trpí na akné. Pak se jich zeptám, berete potravinové doplňky a pokud ano jaké? A teď začne výčet snad milionu doplňků, proteinů a bůhví čeho všeho a z 99% jsou to všechno srajdy chemické!! Takže se dozvím, že slečna bere ráno 5 pilulek ( spalovač, urychlovač bůhví čeho, vláknina, chrom, kofein a já nevím co všechno ) , plus to zapije chemickým proteinem samozřejmě bez cukru to je přeci zlo!! Místo cukru tam má pět chemických blábolů v podobě sladidel...to samé pak k obědu i k večeři. Plus si do toho hlídá jídelníček jak šílená anorektička nebo naopak jí tolik bílkovin jako by byla snad medvěd nebo zápasník. Lije do sebe kafe, energy drinky a pak to zazdí tím, že nechápe proč má zácpu....no jako co mám na tohle říct???!!! Vaše tělo není chemická továrna na svinstvo! Je pěkné, že máte svaly, ploché pupky a uzvednete x kilo. Ale proč k tomu proboha musíte být jak dealeři drog???!! Existuje mnoho přírodních proteinů, doplňků stravy a rozumného stravování. To množství chemie a špatného jídla se prostě musí někde odrazit a buďte rádi , že je to jen na pokožce...tedy prozatím. Rozumná cesta  je pokud se chcete sportu věnovat nějak intenzivněji nebo vrcholově, nechat si udělat potravinové testy na alergie abyste se třeba neládovali bílkovinami,když je třeba vaše tělo špatně tráví! Nebo do sebe nelili mléčné proteiny když jste alergici na laktózu apod. Vyvarujete se tak mnoha chybám. Protože to vše vaše tělo zatěžuje, způsobuje zácpu apod.Potom s těmito testy vyhledejte odborníka na zdravou výživu ideálně s pár lety zkušeností, zkonzultujte s ním jídelníček, potravinové doplňky, které zvolte pouze přírodní!!! A uvidíte jak se Vám krásně začne pleť čistit :) Budete se cítit dobře, cvičení Vám půjde lépe a efekty se také dostaví dřív. A to jak ty v léčbě akné tak ty sportovní.

Strava


Pokud budete zdravotně v pořádku, žádné alergie na potraviny nebo snad jiné problémy mít nebudete,ale přesto se Vám pupínky dělají, může to být zhoršeno stravou. Pokud budete jíst jen polotovary, extra sladké limonády, mnoho alkoholu a tučné fast foody pleť být pěkná nemůže. Opět si totiž tělo zásobujete toxiny a jsme tím pádem zase u bodu číslo jedna viž špatné zažívání.

Špatná hygiena, špatně zvolená kosmetika

Toto jsou faktory,které akné nevyvolávají,ale pouze zhoršují. Tedy pokud nejste bezdomovecc, který se nemyje, spí v bordelu na zemi apod. Pak taková situace za akné může :) Ale jinak se jedná o faktor ,který akné pouze může zhoršit.

Slunce, opalování


Mnoho zákaznic tvrdí , že jim sluníčko škodí, že jim dělá akné. To je blbost! Sluníčko může způsobovat Solární dermatitidu, což je taková vyrážka, výsev pupínků,který připomíná akné,ale akné to není, je to prostě alergie na sluneční záření ( i když tak jednoduché to zas není, to je ale na jiný článek ). Sluníčko akné může jen zlepšit ( v rozumné míře, ne x hodin opalování, nejste ještěrka ani had! ) , protože díky němu máme v těle dostatek vitamínu D,který hojí a celkově prospívá tělu i pokožce. Navíc sluneční záření pokožku spíše vysušuje , takže akné ani způsobit nemůže! Ale teď budete kroutit hlavou - "no ale mě od moře vyskočí tolik pupínků na obličeji, zánětlivé akné ..tak čím to jako je???!!"  Zamyslete se...u moře a na sluníčku používáte Opalovací kosmetiku že? Mažete se s ní třeba xkrát za den a zamysleli jste se někdy nad tím co je v tom opalovacím krémů? Většinou to jsou chemické bomby,které mají jediný úkol udělat film na povrchu pokožky, který je špatně prodyšný, obsahuje hodně ropných produktů a většinou je i mnohem mastnější než potřebuje Vaše pokožka na obličeji. Takže logicky vlivem tepla, slunce, špatně zvoleného krémů a potu se pokožka zanítí! Takže řešením je koupit si ideálně přírodní opalovací krém pro tělo zvlášť a pro obličej také a to tak, aby odpovídal typu pleti. Takže ideálně pro mastnou pleť! Takže neobviňujte sluníčko,ale sebe ve špatném výběru prostředku,kterým si dobrovolně dusíte pory. Jednoduché že?:) Ale smutné je, že tuhle informaci Vám skoro nikdo neřekne.

Tak to bychom měli shrnuté všechny hlavní faktory,které mohou za to, že máte akné. Někdy to samozřejmě může být víc faktorů najednou. Tohle je základní informace co potřebujete vědět, teď je na Vás co všechno jste ochotné pro zdravou pleť udělat. Když totiž najdete viníka vašeho onemocnění řešení už bude snadné. Pleť se začne sama hodně zlepšovat. Když k tomu ještě přidáte správnou kosmetiku, čištění u profesionála, správné potravinové doplňky a péči o pleť doma, uvidíte , že to půjde krásně. Mám hodně klientek ,kde vidím, že když jsou ochotné spolu se mnou najít zdroj problému tak máme 80% vyřešeno a to je dost ne? Chápu, že není lehké vzdát se pečiva když bude alergie na lepek,ale stojí to za to cítit se ve svém těle sebevědomě a mít se ráda ne? :)

Myslím, že pro tento článek je těch informací víc než dost. Příště si ukážeme jak o takovou pokožku pečovat doma, v salonu, u lékaře. Řekneme si za co se vyplatí utrácet a jaké procedury jsou leda na dvě věci! Plus Vám dám samozřejmě tipy na konkrétní kosmetiku ,kterou mám vyzkoušenou já. A dám rady jak najít správnou kosmetičku,když se rozhodnete pro pravidelné čištění v salonu. Takže zase hodně rad :)

Doufám, že dnešní článek se Vám líbil, pomohl Vám otevřít oči a zjistit, že reklamy typu  - jen náš čistící gel vyřeší vaše akné - jsou blbost, protože kosmetika akné ovlivňuje pouze z 20%! První krok v léčbě akné je tedy čistě jen na Vás :)

Komentáře

 1. Moc hezký článek. Osobně bojuji s akné několik let a u mě je to souhra několika (i zde výše vypsaných) faktorů. O kéž by to byl problém jen třeba nezdravého jídla, nebo alergie (u mě mléko).. Z nejhoršího jsem venku, ale mám pocit, že pleť je traumatizovaná, strašně přecitlivělá a prostě nedoléčená.
  Nechystáš článek třeba o ucpávání pórů? Už jsem zkoušela vše, samozřejmě hlídám si složení, čistím jak nejlépe mohu i životospráva by měla být ok, ale prostě pořád se ti parchantíci ucpávají. :( :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Pleť je většinou traumatizovaná drsnou a moc silnou předchozí péčí, neodborným čištěním, chemickými peelingy, kortikoidy apod. O tom bude další článek, kde si vysvětlíme některé druhy péčí atd. Plus jaká má být ideální domácí péče.

   Vymazat
 2. Já akném naštěstí tolik netrpím a nikdy jsem naštěstí ani tolik netrpěla.. Mám ale zase jiný problém - a to seboroiu, takže se co se týká stravy musím trochu hlídat. Klíčové je pro mě také používání kvalitnější kosmetiky. Bioderma je na tohle vážně moc dobrá, ta mi vyhovuje.. A hlavně nezapomínat dvakrát denně pleť očistit. Potom to je ok :-)
  Skills of Art

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U této dermatitidy je to trochu těžší, ale také na ní nachystám menší článek. Možná se ti bude líbit i druhá část tohoto :)

   Vymazat
 3. Já akné nemám a jsem za to neskutečně ráda.. Ale i tak se snažím správně se starat o mou pleť :)
  Denisse Beauty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Každá pleť potřebuje dokonalou péči a tyto body viz výše se dají některé aplikovat i na jiné typy pokožky :)

   Vymazat
 4. Já s akné nemám vážnější problém. Po vysazení antikoncepce jsem chvíli měla, ale po úpravě stravováni se to zlepšilo. Teď mi jednou za měsíc (ehm, víme kdy) vyraší nějaký pupenec, a potom zase dobrý. Pokud mám třeba na alkohol náročnější víkend, pleť je horší. Takže ano, myslím, že strava dělá hodně! ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také hormony kolem menstruace šílí nebo pak když beru jako teď antibiotika , to se pak objeví pupenec rychlostí blesku :)

   Vymazat
 5. Je vidieť, že sa v téme fakt vyznáš a som rada, že som na niektoré veci už prišla. Nepijem kávu, mám alergiu na laktózu, to som však vedela už dávno, len som to nebrala až tak vážne. Neuznávam tie moderné diéty typu žiaden cukor, žiadna soľ, nejem toto, nejem tamto len tak od buka od buka, príde mi to ako poriadna hlúposť. Ja sa snažím piť miesto kávy zelený čaj, nejem mastné, olej iba olivový, aj na vyprážanie, ja viem, že to nie je najlepšie, ale iný môj žalúdok neznesie. Doplnky stravy veľmi nepoužívam, ak tak v zime vitamín C, magne B6 lebo ma bolievajú nohy, ale inak fakt nič, nepripadá mi, že by to robilo niečo extra. A mekáč nejem, je mi z toho vždy len príšerne zle. A vďaka týmto veciam a čisteniu pleti hydratačným mydlom je moje akné už kvázi ok, ale stále sa mi občas vyhodí nejaká vyrážka, stáva sa to občasne, ale stáva, hlavne zo stresu, to hneď vidím na pleti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji, jsem ráda, že se článek líbí :) Je vidět, že už jsi taky vychytala jak na pupínky :)

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky