Slunce versus léky, kosmetika a profi ošetření v salonu

Myslím, že je na čase publikovat tento článek, mnoho z nás totiž stále neví co je vhodné na slunce, co by se kombinovat nemělo apod. Nikde se to třeba pořádně nedočtete a nebo si nejste jisté? Tak tenhle článek bude právě pro Vás.

Zdroj - http://www.dokonalazena.cz

Všeobecně se látky,které bychom neměli kombinovat se sluníčkem nazývají FOTOTOXICKÉ , což znamená , že látky reagují se slunečním zářením a sami jsou díky němu více reaktivní. Tyto látky se pak dále dělí na schopné způsobit fotoiritaci ( jde o okamžitou reakci, podráždění, puchýřky apod. ) nebo fotosenzitivitu ( alergie, hlubší problém atd. ). V obou případech může docházet k nechtěné hyperpigmentaci ( nechtěné flíčky a zvýšený lokálně ohraničený pigment ) , puchýřkům, svědění, pálení a při pravidelném dráždění i hlubší změny v pokožce! Jako například sklon k rakovině pokožky apod. Tyto látky tedy nejsou vhodné pokud se jdeme opalovat a to jak na slunko tak do solária. Dále při dlouhodobém pobytu na slunci - práce na slunci, výlety, sport na slunci. Vyjímkou jsou dny ,kdy víme , že nebudeme dlouho vystaveny slunečnímu záření - kratší přechody z uzavřených místností na slunce apod.

Léky nevhodné na slunce:


 • Antibiotika = rozhodně není vhodné se se všemi druhy antibiotik vyskytovat déle na sluníčku nebo se dokonce intenzivně opalovat! Hrozí až otoky, popálení, alergie a kůže je celkově velmi choulostivá při braní antibiotik.
 • Antidiabetika = u některých druhů hrozí stejné riziko jako u antibiotik, poraďte se s lékařem pokud je berete
 • Anestetika = například po použití znecitlivujích krémů, injekcí u zubaře apod. Nikdy ten den neopalujte!
 • Antiepileptika = opět nutno poradit se s lékařem
 • Léky na alergii = většinou bez větších problémů, jen u velmi citlivých jedinců mohou být reakce
 • Antirevmatika = 50:50 opět doporučuji poradit s lékařem
 • Kožní antibiotika, kortikoidy atd. = většinou se s přímím sluncem nesnesou
 • Antidepresiva a jim podobné léky = většinou pobyt na slunci nevadí, přesto pokud jedete k moři poraďte se s lékařem
 • Třezalka = pokud užíváte jakékoliv léky ať už přírodní nebo chemické, pokud obsahují třezalku přes léto tato bylinka není ideální, vysaďte ji nebo nahraďte podobnou rostlinkou bez fototoxické aktivity
 • Antikoncepce =  pokud trpíte na pigmentové skvrny a máte pocit , že se Vám po aktikoncepci ještě zhoršily, je potřeba se poradit s lékařem o nízkodávkové nebo celkově jiné antikoncepci, někdy totiž antikoncepce tyto stavy zhoršuje bez ohledu na vystavení sluníčku. Takže ve většině případů slunce a antikoncepce nevadí.
 • Léky na bolest = většinou bez problémů


To máme léky,které nějakým způsobem mohou souviset se sluníčkem, celkově pokud se necítíme dobře, máme chřipku apod. není moc vhodné se opalovat, spíše pobývat ve stínu. Vždy, když si nejsme jisté zda daný lék a opalování jsou bez rizika, není nic snazšího než se zeptat lékaře, klidně i internetové diskuze, poradny apod.

Zdroj - http://www.omegasport.cz/data/akce/166/adaptasun.jpg

Kosmetika a slunce


 • Parfémy = jeden z nejčastějších viníků nadměrné pigmentace a alergií je používání parfémů v letních obdobích, , může za to spousta silic, éterických olejů, alkoholové složení apod. Jedná se o koncentrované produkty, nevhodné pro letní období. Proto v letních obdobích při pobytu na slunci nikdy nestříkejte vůně přímo na kůži,ale jen na oblečení apod. Pokud se jdete  opalovat vynechte parfémy úplně!
 • Esenciální oleje =  větší koncentrace je v přírodních produktech, proto se u výrobce vždy informujte zda není mléko na opalování, olej apod. fototoxický. Nejvíce jsou rizikové citrusy, hlavně bergamot, dále třezalkový olej. Většina seriozních výrobců přírodní kosmetiky již uvádí , že tyto složky neobsahují. Pokud se nejdeme vyloženě opalovat a nebo na delší výlet těmto látkám se vyhýbat přes slunné období nemusíme.
 • Antibakteriální krémy, mýdla apod. = vše s obsahem antibakteriálních látek , opět nepatří na pokožku,která bude déle vystavena slunečnímu záření
 • Opalovací prostředky = většinu alergií způsobují buď přírodní produkty s nevhodným složením, viz éterické oleje nebo chemická kosmetika plná konzervantů, ropy apod. Ideální je tedy přírodní nefototoxický produkt. Nebo produkty určené pro pokožku citlivou na slunce.
 • Peeling, masky = celkově všechny přípravky s větší koncentrací účinných látek jako jsou peelingy, séra a masky se hodí spíše na večer, není ideální zbytečně riskovat použitím masky pře opalováním
 • Depilační vosky, krémy apod. = opět nutné použít na večer, nikdy neodstraňuje chloupky před tím než jdete na slunce, kůže je velmi citlivá!
 • Antiperspiranty = opět sporná oblast, kde jsou velmi silné látky, nejsou většinou vhodné pro slunění a mohou způsobit alergie. Pokud jdeme do solária rozhodně bez deodorantu nebo antiperspirantu. Pokud už musíme něco mít i na klasické opalování tak spíše deodoranty a to přírodní bez fototoxických látek. Pokud výlety apod je to jedno, předpokládám že nebudete mít neustále ruce nahoře a opalovat si podpaží :D
 • Dekorativní kosmetika = pokud neobsahuje éterické oleje viz výše, většinou je bez problémů
 • Pleťová kosmetika = řídí se výše uvedenými pravidly o obsahu antibakteriálních látek, éterických olejů apod. 
 • AHA kyseliny = nevhodné pro užití na jaře a v létě!


Zdroj - http://img.diva.sk/stories/Krasa/Beauty/solarium_tehu_2.jpg

Profesionální ošetření v salonu


 • Kosmetické ošetření = celkově za mě vždy klientkám doporučuji po klasické kosmetika a to zejména po hlubokém čištění, aby pokud to lze vynechaly solárium a opalování ten den kdy služba proběhla. Většina profi výrobků jsou silné koncentrace a riskovat možnou alergii či pigmentace není nutné. Druhý den již není problém.
 • Depilace = ať už brazilská,vosk nebo jiné podobné metody, ten den je opět zákaz opalování.
 • IPL , laser depilace =  zde jsou pravidla velmi striktní 14 dní před i po žádné slunce!!! Samozřejmě myšleno cílené opalování, obličej nutné chránit 50 SPF!! I při běžném provozu. Proto jsou tyto metody nevhodné na letní období. Pokud se jedná o oblasti nevystavované slunci je možné udělit vyjímku. Záleží na klientovi, salonu apod. Většinou klienti na službě i přesto trvají, pak doporučuji salonům mít připravené písemné souhlasy a brožury s možnými riziky neuposlechnutí a opalování!
 • Manikúra, pedikúra = absolutně bez problémů pokud produkty nejsou fototoxické
 • Chemické peelingy = jsou absolutně nevhodné pro jaro a léto!
 • Masáže a zábaly těla =  pouze omezit foto-toxické látky pak je  vše bez problémů, přesto stejně jako u kosmetiky doporučuji pokud se jedná o zábaly ten den sluníčko vynechat. U masáží kdy je použit jedno druhový olej není problém. Nebo směs nefototoxických olejů.
 • Kadeřnické služby = není problém, jen sluníčko více "šisuje" barvu, proto je dobré používat solární ochrannou kosmetiku. Nejen, že vlasy ochrání, takže se nevysušují ,ale ušetří peníze za častější barvení.


Zdroj - http://img.ulekarecdn.cz/dbpic/opalovani_more-f590_290.jpg

Zde máme tedy takový seznam toho co bychom se slunkem neměli ideálně kombinovat, seznam samozřejmě není úplný a to hlavně u léků , nejsem lékárník a ani doktor, látek tedy bude rozhodně o dost více,ale toto je asi takový nejběžnější seznam toho co by Vás mohlo zajímat. Pokud jsem něco opomněla klidně pište a pokusím se zjistit :)

Komentáře

 1. Děkujeme za seznam, to se hodí :). S éterickými oleji jsi mě nepotěšila, budu muset prozkoumat běžně používané přípravky, to bude asi můj největší kámen úrazu.

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky