Krásná s LOHAS

Již delší dobu čtu netradiční a v mnohém poučný magazín Lohas, takže když odstartovali velmi zajímavý projekt/soutěž na podporu a rozšíření povědomí o tom co LOHAS znamená , neváhala jsem ani minutu. A musím uznat ,celé zpracování článku mě donutilo se nad mnohými tématy hodně zamyslet. Doufám tedy, že bude článek inspirací i pro Vás, mé čtenáře.


Co tedy zvláštní slovo LOHAS znamená? Jedná se o anglickou zkratku slov Lifestyles of Health and Sustainability , což lze přeložit jako Zdravé a udržitelné životní styly. Mnoho z Vás si asi pomyslí zda se nejedná o nové označení Bio, Fair trade apod. Ale není to tak úplně pravda. Termín LOHAS je mi o mnoho bližší jelikož slučuje vše dohromady plus zdravý selský rozum! Základním mottem je tedy :

 „Žijte zdravě, užívejte s mírou, myslete na planetu a myslete na lidi. Buďte upřímní k sobě i svému okolí, žijte na rovinu a natolik udržitelně, abyste se za své jednání nemuseli stydět. A do pojmu „jednání“ započítejte cokoliv, co děláte během dne, to, co doma jíte, jaký odpad za sebou zanecháváte, v čem perete, čím jezdíte, jak mluvíte s lidmi, případně jaké zlo/dobro předáváte vašim dětem. ŽIJTE LOHAS!
Takže prostě do všeho co děláme, co používáme , tedy i kosmetiku musíme přidat důležitou ingredienci a tou je ohleduplnost nejen ke své pleti,ale i ke svému okolí a světu jako celku.V praxi to znamená , že pokud chceme vyznávat Lohas zásady volíme si v péči o své tělo výrobky, které obsahují maximální možný podíl přírodních složek, technologické postupy výroby ohleduplné k životnímu prostředí, férové ohodnocení celého výrobního procesu kosmetiky, netestování na zvířatech a to vše se stejnou nebo mnohdy vyšší účinností než jakou poskytují běžné produkty. Sama , aniž bych byla extrémní vyznavač Eco či Fair trade si v posledních pár letech volím z 80% přírodní kosmetiku, jelikož mé pleti prostě o dost více vyhovuje, je šetrná a hlavně netestovaná na zvířatech! Což je mi velmi sympatické.

Kosmetické výrobky by tedy ideálně měli splňovat tři základní hodnoty:
 • Zdraví
 • Ekologie
 • Sociální zodpovědnost
Do zdraví se dá zařadit to, že produkty nebudou obsahovat škodlivé či potencionálně škodlivé složky jako například parabeny, silikony, umělou parfemaci nebo ropné produkty jako parafín apod. Sami ,pokud již stejně jako já delší dobu testujete přírodní kosmetiku ,pociťujete že pokožka je s ní hezčí a zdravější. Navíc tyto produkty jsou vhodné i pro naše nejmenší - miminka či ve chvílích kdy bychom se k přírodě rozhodně měli obracet a to při porodu. Není náhodu že právě čistá aromaterapeutická kosmetika je tolik vyhledávaným pomocníkem při péči o těhotné. Proč například duly nepoužívají chemickou kosmetiku,ale tuto jemnou péči? Protože je v souladu s přírodou a pro příchod děťátka je tou nejlepší volbou! Do ekologického smýšlení zase spadá volba surovin z rostlinných materiálů a nejlépe obnovitelných zdrojů. Veškerý obal by také ideálně měl být recyklovatelný, což je zatím poměrně slabší článek trhu s kosmetikou,ale blýská se na lepší časy :)

 Více na: http://strategie.e15.cz/prilohy/marketing-magazin/zijte-lohas-vytvorte-novy-trzni-segment-468458#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Myslím, že dnes již není problémem ani u nás v ČR sehnat velmi široký výběr kvalitní přírodní kosmetiky a to ve všech segmentech péče o tělo a pleť. Pokud se o toto téma zajímáme více do hloubky mohu vřele doporučit skvělou publikaci  Ve rtěnce je olovo od Gillian Deaconové, která nám v mnohém pomůže a navíc doporučí tedy především zahraniční firmy , u kterých lze bez rizika nakoupit. My si teď ve zkratce připomeneme jednotlivé kategorie péče o pokožku včetně pár tipů na FIRMY, které stojí za vyzkoušení.

Péče o pleť, pokožku těla
V tomto úseku je asi největší výběr kvalitních firem. Nám asi nejznámější je Weleda, dá se sehnat téměř na každém rohu spolu s další kvalitní německou kosmetikou Lavera či Logona.  Pokud chcete více luxusu i zde se nabízí například firma Dr.Hauschka :) na kterou nedají dopustit ani celebrity nebo modelky. Pokud chceme podporovat lokální prodejce tak vřele doporučuji Originál atok nebo Nobilis Tilia. Tyto dvě mám sama i nejvíce vyzkoušené - takový Akné gel je pomocník k  nezaplacení a žádná chemie na něj nemá!:)


Dekorativní kosmetika
Zde už je výběr i kvalita o něco horší,ale také se najdou velmi dobré značky. Za zmínku stojí určitě Lavera, Alverde, Dr.Hauschka, Zuii organic a mnohé další.

Vlasová kosmetika
S tou jsem malinko na štíru. Zatím jsem bohužel nenašla kosmetiku,která by mi udělala takovou službu jako klasická , chemická...Ale vím,jak je nezodpovědné vypouštět do odpadu tolik silikonů a chemie,takže stále hledám. Momentálně chci vyzkoušet NAtura Siberica a blogerkami opěvovanou BornBio nebo Philip Martins. Takže směle do testování ...


Intimní péče
V neposlední řadě bychom neměli zapomínat ani na to ,kolik odpadu produkujeme v našich dnech a zaměřit se proto buď ( pokud jsme hodně alternativní ) na kalíšky,které jsou Lohas až až nebo na kompromis v podobě organických nebělených potřeb. A hlavně zamyslet se i nad tím, co naše miminka a krásné, většinou i ručně dělané bavlněné plenky, které nezatíží ani naší peněženku a ani životní prostředí.

Speciální kategorie - DIY projekty
Tyto projekty jsou naprosto skvělým způsobem ,jak žít podle zásad lohas. K DIY projektům si totiž volíme přírodní produkty, používáme několikrát dokola obaly nebo recyklujeme již použité a nezatěžujeme tak životní prostředí. Co chtít víc? A navíc ten pocit z vlastnoručně vyrobeného krému je k nezaplacení. Navíc s takovým darovaným produktem dáváme i kus sebe :). Pokud hledáte inspiraci, podívejte se zde .


Sami vidíte ,že možností ,jak se více přiblížit ohleduplné péči o sebe a své blízké je víc než dost. Neděste se, nevyhazujte vše do koše... A ani se netrapte tím, že prostě něco nevyměníte ani za zlaté prase! Každý krůček ke změně je velký, není malých krůčků.. Takže i změna rtěnky pomůže :) Já si rozhodně dávám do konce léta předsevzetí najít nějakou vhodnou, hlavně šetrnou a přírodní náhradu za mou dosavadní vlasovou péči. A co vy , jaké bude Vaše první Lohas předsevzetí?
Komentáře

 1. Anonymní3/22/2014

  Z vlasovky rozhodně doporučuju, používáte-li silikonové šampony, nějakou nesilikonovou ovšem ne zcela přírodní vlasovkou, jako je rolland, philip martins nebo třeba šampony alverde či timotei bez silikonů... a pak pokračovat biopéčí - za mě je super evolve, ale na celé čáře to vyhrála logona a její kopřivový šampon:)
  Andrea M. V.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo asi to bude chtít malé krůčky :) Chystám se až dopotřebuji redken na Philip Martins :)

   Vymazat
  2. Já z vlasovky od Logony zase miluju tu jejich lávovou hlínu. Bezkonkureční, naprosto.Většinou do toho kápnu ještě rozmarýn, aby to stimulovalo růst vlasů a prokrvovalo pokožku. A kupuju toho vždycky rovnou kilo:-D

   Vymazat
 2. já jsem asi hodně out když jsem ještě pořád nečetla "Ve rtěnce je olovo".. :D A přitom o té knížce slyším pořád :) Jinak se vším úplný souhlas a moc se mi líbí to vyjmenování značek.. Většinu znám, ale o některých jsem ještě neslyšela :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jí měla jen půjčenou z knihovny, je moc zajímavá pro někoho kdo s tímto začíná - s přírodní péčí. Já jí měla jen na přečtení,ale jinak toho už vím hodně takže kupovat nehodlám. Ale vřele doporučuji .)

   Vymazat
 3. Myslím, že ses tématu zhostila skvěle, naprosto s Tebou souhlasím. :-) Právě prodělávám alespoň částečný přechod k přírodní péči a kromě jediného negativa (vyšší ceny), si to nemůžu vynachválit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za pochvalu, bylo toho tolik co jsem chtěla napsat,ale relativně málo prostoru takže sem tam budou články na toto téma i nadále :)

   Vymazat
 4. No, ohledně intimní péče - kalíšky jsou dost alternativní, ale když se nad tím člověk zamyslí, má to jedině výhody oproti normálním tampónům. Je to jen o vystoupení z řady :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já zatím takový alternativec nejsem, nějak nemám odvahu to zkusit :) Takže zatím jen bio nebělené potřeby :)))

   Vymazat
  2. Mam a vyhod je naproste minimum. Neprakticke, neprijemne a i nespolehlive :-( Mozna snad ta cena. A zdravotne to neni uplne ok, mikrobialne vyborne prostredi, nahrava tomu i fakt, ze si ho muzete nechat dele nez tampon.

   Vymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky