Arganový olej

Arganový olej je poslední dobou velmi moderní a zmiňovaná surovina a to nejen v péči o obličej,ale i o vlasy. Proto si nejprve Arganový olej jako takový představíme.Jedná se o rostlinný olej získávaný z plodů Argánie trnité ( argania spinosa ). Patří mezi nejdražší oleje používané v kosmetice ,ale málo se ví, že potravinářský arganový olej se využívá i v kuchyni. Patří také mezi nejvzácnější oleje a to díky omezené oblasti svého výskytu. Roste pouze v polopouštích , a to zejména v Africe, Maroku  a oblasti výskytu jsou již chráněné Unesco programem. Strom dosahuje výšky cca 8-10m a může žít i více než 150 let. Arganový strom také patří k evolučně nejstarším na naší planetě, objevil se zhruba před 80ti miliony let v období třetihor a první dochovaný dokument o použití oleje sahá do roku 1219 , kdy jeho olej využíval arabský lékař.

http://www.biokvalita.cz/img/big/2358-bio-arganovy-olej-lisovany-za-studena-20ml.jpgVýroba oleje je tradiční záležitostí berberských žen, které si tuto tradici předávají z generace na generaci. Sklízejí plody a získávají z nich olej a to vše ruční metodou. Která je víc než složitá a náročná. Podle toho zda se semena před použitím praží či nikoliv, dělíme olej na kosmetický a potravinářský. Na výrobu jednoho litru oleje je zapotřebí kolem 100 kg plodů. Vzhledem k vysoké oblibě oleje po celém světe se dnes již ruční výroba nahrazuje mechanickou,která na kvalitě nikoliv neubírá, spíše naopak, olej je díky ní čistší a trvanlivější.

Arganový olej má silné regenerační vlastnosti, také má antibakteriální účinky a proto se mu říká tekuté zlato nebo marocké zlato, a místní ho používají kde mohou. Obsahuje 80% esenciálních nenasycených kyselin, především Omega 9 a Omega 6, které jsou nenahraditelné pro zdravý vývoj člověka. Má vysoké antioxidační účinky a to mnohem vyšší než olej olivový. Obsahuje například karotenoidy, fytosteroly, skvalen a vysoké procento vitamínu E, A a F. Pro vnitřní využití je samozřejmě vhodný potravin.olej, který například pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, celkově velmi prospívá srdci a celému krevní oběhu, je také vhodný pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu glukózy v krvi a celkově posiluje imunitu. Chutí je velmi specifický, lehce připomíná oříšky a ne každému ihned zachutná,ale snadno si na něj zvyknete a například do salátů, je skvělým dochucovadlem.

Využití v kosmetice je víc než široké. Například zpomaluje proces stárnutí,zlepšuje pružnost elastických a kolagenních vláken, chrání před UV zářením, bez použití chemie má faktor kolem 4-5. Vyživuje vlasové vlákno, při použití na masáž vlasové pokožky má příznivý vliv na výživu vlasových cibulek a zlepšení vypadávání vlasů. Může se také používat na potírání nehtových kůžiček,které jsou díky tomu pružnější. Urychluje hojení, což využívají hlavě těhotné ženy na masírování míst ,kde hrozí strie. Dále je vhodný i pro miminka, kterým pokožku vůbec nedráždí, naopak uklidňuje a promašťuje. Největší výhodou je, že se do pokožky snadno vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Kupodivu je vhodný nejen na ekzémy, suchou pokožku, citlivou ,ale i na akné. A to zvlášť pokud olej obohatíte o kvalitní éterické oleje jako například - tea tree, rozmarýn, manuka, levandule apod.

Tipy na použití na vlasy:
  • Olej můžeme v množství 2-3 kapek použít místo drahých přípravků na konečky vlasů. Po usušení do konců a délek vetřeme maličké množství oleje, vlasy jsou lesklejší, heboučké a bez pocitu mastnoty.
  • Arganový zábal - dostatečné množství oleje vetřeme do celých délek i pokožky vlasů, zabalíme do folie, ručníku a necháme působit kolem 60 min. Poté umyjeme vlasy jak jsme zvyklý. Vlasy jsou vyživené a zregenerované. Většinou je potřeba jako po každém olejovém zábalu vlasy umýt šamponem na dvakrát.
  • Masáž - dostatečné množství oleje vmasírujeme do pokožky hlavy a minimálně deset minut masírujeme různými krouživými pohyby. Pokud máme chuť zlepšit účinky můžeme do cca 10ml oleje nakapat 4 kapky éterického oleje ( pouze kvalitní značky - Original atok, nobilis tilia apod,pozor na chemické podvrhy ). Na suchou pokožku - levanduli, růži, meduňku. Na mastnou pokožku hlavy - tea tree, rozmarýn, citron, mandarinku, pomeranč. Na lupy - levanduli s tea tree. Na padání - rozmarýn, pimentovník, tea tree s rozamrýnem, hřebíček, levaduli s rozamrýnem.
 Tipy pro pokožku:
  • Olej můžeme používat klasicky místo krému na obličej i pod oči, dále i místo tělových mlék
  • Olej můžeme také použít jak na suchou tak i na mírně navlhčenou pokožku, což urychlí vstřebávání.
  • Na potírání míst kde hrozí strie, nejlépe ráno a večer. Nebo i již na vzniklé strie, které hojí a jsou rychleji méně viditelné.
  • Po holení na zklidnění pokožky.
  • Pro miminka na ošetření celého tělíčka.
  • Do koupele, smícháním oleje a bio smetany či mléka.

Pozor na kvalitu kupovaného oleje, musí být za studena lisovaný pro kosmetické účely a hlavně musíte se dozvědět místo výroby a veškeré další informace. Já olej používám téměř všemi výše zmíněními postupy,ale nejvíce místo klasického krému nebo na konečky vlasů. Olej jsem již měla od firmy Nobilis Tilia,ale ten má jen mírnou vůni a celkově mi přišel nějak slabší,než co mi kamarádka dovezla přímo z Maroka z místního obchůdku ,kde ho dělali ručně berberské ženy. Nyní ho mám díky výhře v soutěži od firmy Orient house a jsem spokojená téměř stejně jako s tím od kamarádky. Je krásně zlatý, voní tak jak má, konzistence je skvělá a díky nim jsem i vyzkoušela Arganový olej v kuchyni a moc mi chutná. Ceny jsou  různé záleží firma od firmy, cca 50ml kolem 300-500,-. Pokud tedy máte rádi rostlinnou kosmetiku a oleje, mohu jen a jen doporučit :) H

Hodnocení:10/10

Komentáře

Oblíbené příspěvky